با تدوام خشكی در چشمه علی شهرری؛

صدای میراث فرهنگی درآمد

صدای میراث فرهنگی درآمد

فقط سفر: «این یك خواسته عمومی و مردمی است كه آب به «چشمه علی» شهرری برگردد، اگر با وجود گفته های كارشناسان مترو، رگه های آب های زیرزمینی كه به علت حفر تونل مترو قطع شده بودند به چشمه برنگردد، پیگیری حقوقی می نماییم.»به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، داستان خشك شدن آب «چشمه علی» شهرری این روزها تبدیل به یك معمای لاینحل شده است، معمایی كه یك روز كارشناسان مترو آن را ساده می پندارند و معتقدند با آخر كار احداث تونل مترو، چشمه های آب زیرزمینی خود مسیرشان را پیدا می كنند و باز هم چشمه علی را پر آب.

با شرایط پیش امده یعنی گذشت چیزی حدود ۲۰ روز از مدت زمانی كه مسئولان خط ۶ مترو اعلام نموده بودند، یكی دو روز پس از آخر كارگاه خط ۶ در آن نقطه، آب به چشمه علی برمی گردد، می توان این پیش داوری را كرد كه مسئولان قصد داشته اند در هر شرایطی پروژه خویش را جلو ببرند، حتی به قیمت تمام شدن آب چشمه علی با تغییر مسیر آب این چشمه چند هزار ساله كه یكی از میراث های طبیعی شهر تاریخی ری به حساب می آید.

در یك سالِ گذشته اعلام گردید كه مقرر است مترو از محدوده تاریخی شهرری عبور كند، پس از رایزنی های مختلف بالاخره میراث فرهنگی موفق شد در یك قدم تاریخی؛ این دفعه مسئولان مترو را متقاعد كند، مسیر این خط را تغییر دهند و قرار شد آن "برج طغرل"، قبرستان "ابن بابویه"، "دژ رشكان" و "محوطه چشمه علی" را دور بزند تا از بروز هر گونه آسیبی به این محوطه های تاریخی جلوگیری شود، اما پس از مدتی خبر رسید، دِبی آب در چشمه علی شهرری پایین تر می رود و حتی یكی دو بار هم آب چشمه خشك شده است.

و سرانجام در ۲۹ اردیبهشت، مسئولان میراث فرهنگی تهران به این نكته تاكید نمودند كه قاعدتا تا فعال بودن كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی، قطعی آب طبیعی است و تا زمان حضور كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی آب را به منطقه برنمی گرداند.

هر چند دستورها از ۱۲ اسفند سال قبل مبنی «توقف عملیات عمرانی مترو تا بازگشت خروجی آب چشمه به شرایط اولیه و ارائه یك راهكار كارشناسی از سوی شركت مترو بود.» اما مترو ترجیح داد كار خویش را به آخر برساند و سرانجام پس از گذشت بیش از یك ماه از آخرین دستورِ دلارو بزرگ نیا، آخرین مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران تا شنبه ۲۹ اردیبهشت، مسئولان مترو بالاخره اعلام نمودند كه آب این چشمه ی تاریخی – طبیعی تا یك شنبه ۳۰ اردیبهشت به چشمه برگردانده می گردد.

اما نه تنها پس از گذشت این مدت وضعیت چشمه به حالت طبیعی برنگشته، بلكه خبری از حتی یك قطره آب هم در این چشمه ی تاریخی نیست! به اندازه ای كه مسئولان میراث فرهنگی هم نسبت به این اتفاق حساس شده اند.دلاور بزرگ نیا، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران می گوید: بر خلاف مستندات علمی شركت مترو در مورد بازگشت آب چشمه علی، تابحال هیچ نشانه ای در مورد بازگشت آب به این چشمه مشاهده نشده است.

او تاكید می كند: اگر تا كنون با سعه صدر منتظر بازگشت آب به چشمه علی بوده ایم دلیلی جز اعتماد به مستندات دانشگاهی و علمی شركت مترو نبوده است، اگر در جلسه مشترك با شركت مترو كه چهارشنبه ۲۳ خرداد برگزار می گردد به علت قانع كننده ای نرسیم، با استفاده از حقوقی پیگیر مسائل خواهیم شد.

وی با تاكید بر این كه میراث فرهنگی مخالف توسعه نیست، ادامه می دهد: با این وجود باید جوانب هویتی و تاریخی شهر در توسعه پایدار دیده شود، بطور قطع این یك خواسته عمومی و مردمی است و ما با كمك رسانه ها و انجمن های میراثی مبحث بازگشت آب چشمه علی را به جدیت پیگیری خواهیم كرد.

او اضافه كرد: بر مبنای گفته های شركت مترو رگه های آب های زیر زمینی كه به علت حفر تونل مترو قطع شده بود پس از گذشت مدت كوتاهی دوباره به یكدیگر در مسیر جدیدی وصل شده و آب در چشمه علی احیا می شد اما هیچ جریان آبی تا كنون مشاهده نشده است.


1397/03/20
00:43:34
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: شهر , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری