بی اعتبارترین و قدرتمندترین پاسپورت های جهان

گذرنامه ایرانی چقدر معتبر است؟

گذرنامه ایرانی چقدر معتبر است؟

فقط سفر: جنگ، منازعات سیاسی و مهاجرت، آزادی سفر را در جهان آنچنان تحت تأثیر قرار داده كه گذرنامه برخی كشورها را فاقد اعتبار كرده و بعضی دیگر را به اوج رسانده، همچون گذرنامه آلمان كه بعد از پنج سال صدرنشینی تنزل پیدا كرد و جایگاهش را به ژاپن و سنگاپور بخشید و یا پاسپورت آمریكا كه روزی داشتن آن آمال خیلی از مردمان جهان بود، اما اكنون اعتبارش تحت تاثیر رییس جمهور این كشور درحال سقوط است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، موسسه «هنلی پاسپورت ایندكس» با انتشار تازه ترین رده بندی گذرنامه ها، قدرتمندترین و ضعیف ترین پاسپورت های جهان را معرفی نمود.
مهم ترین شاخص در تعیین این رتبه ها، تعداد كشورهایی است كه می توان بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به آن ها سفر كرد كه بر این اساس گذرنامه های ژاپن و سنگاپور هر یك با امكان سفر آزاد به ۱۸۰ كشور، معتبرترینِ جهان شناخته شده اند. گذرنامه آلمان هم پس از پنج سال كه در مقام نخست این فهرست قرار داشت در رتبه بندی جدید، یك پله تنزل پیدا كرد و در جایگاه دوم این رده بندی قرار گرفت. اتباع آلمانی امكان سفر بدون ویزا به ۱۷۹ كشور را دارند.
رتبه سوم قدرتمندترین گذرنامه با امكان سفر بدون ویزا به ۱۷۸ كشور مشتركا از آن دانمارك، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، كره جنوبی، اسپانیا و سوئد است.
اتریش، لوكزامبورگ، هلند، پرتغال و انگلستان هم با امكان سفر آزاد به ۱۷۷ كشور موفق شدند رتبه چهارم این فهرست را بدست آورند.
اما ایالت متحده آمریكا با دو پله تنزل نسبت به سال قبل در كنار كانادا، ایرلند و سوئیس در جایگاه پنجم قدرتمندترین گذرنامه ها قرار گرفته است. بنا بر اعلام «پاسپورت ایندكس» از زمان انتخاب دونالد ترامپ، رتبه گذرنامه آمریكا دچار افت شده است.
شهروندان این چهار كشور امكان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به ۱۷۶ كشور را دارند.
اما ضعیف ترین و یا به عبارتی بی اعتباترین گذرنامه با امكان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به ۲۴ كشور از آن كشور افغانستان است كه رتبه ۱۰۵ این فهرست را دارد. پیش از آن هم كشور عراق با امكان سفر آزاد به ۲۷ كشور در رتبه ۱۰۴ قرار گرفته است.
ایران هم همراه با بنگلادش، كوزوو و لبنان با امكان سفر آزاد به ۳۸ كشور رتبه ۹۷ این فهرست را به دست آورده اند كه گذرنامه های آن ها جزو كم اعتبارها به شمار می آید و هشت پله تا آخرین رتبه فاصله دارد.
گذرنامه های كشورها هر سال از جانب مؤسسه «هنلی و شركا» برپایه شاخص «آزادی سفر» رده بندی می شوند. تعیین این رتبه ها با همكاری انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی و برپایه اطلاعات رسمی پایگاه داده جهانی و با تجزیه و تحلیل قوانین ویزا در قلمروهای جهانی و كشورها، انجام می گردد كه آخرین رده بندی هم با تغییراتی روبرو بوده است، به این شكل كه رتبه ۱۱۷ كشور در سال ۲۰۱۸ جابه جا شده، ۳۱ كشور هم تنزل رتبه داشته اند و جایگاه ۵۱ كشور هم تغییری نكرده است
گذرنامه آلمان هم بعد از پنج سال اوج به رتبه دوم این جدول سقوط كرده است.
اوكراین و گرجستان كه رتبه های ۴۲ و ۵۴ قدرتمندترین گذرنامه را به دست آورده اند، در لیست سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۱۶ و ۱۴ پله صعود كرده اند. این جهش رتبه ای تحت تاثیر تعامل مثبت در ویزا با اتحادیه اروپا بوده است. قدرتمند شدن ویزای گرجستان كه همزمان با تغییر مواضع آمریكا در برجام اتفاق افتاد، در كنار دیگر مزیت های اقتصادی و سیاسی این كشورِ نزدیك به ایران، سبب شده مهاجرت ایرانیان و سرمایه های آن ها به گرجستان در یك سال اخیر با رشد قابل توجهی همراه باشد.
اما از دیگر تغییرات رتبه بندی پاسپورت ها می توان به كشورهای آفریقایی اشاره نمود كه در گذشته محدودیت های رنج آوری در سفر آزاد داشتند كه حالا با جهش های مثبتی روبرو شده اند.در یك دهه اخیر فقط جایگاه جهانی سیشل و موریس ۲۰ و ۱۶ رتبه افزایش داشته است.
بنگلادش هم از دیگر كشورهایی بوده كه از سال ۲۰۰۸ بیشترین تنزل را تجربه كرده و تا كنون ۲۴ رتبه را از دست داده است. اما گذرنامه امارات متحده عربی بیشترین جهش را در یك دهه اخیر داشته كه ۳۴ رتبه ارتقاء یافته است.
اتباع كشورهای پاكستان، سوریه، عراق و افغانستان هم كه بی اعتبارترین پاسپورت ها را دارند، به كمتر از ۳۰ كشور می توانند سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی داشته باشند.
در سال ۲۰۰۸ بین ۲۴ كشوری كه ۱۰ رتبه نخست قدرتمندترین گذرنامه را به دست آورده بودند، تنها نام ۱۸ كشور اروپایی دیده می شد، اما اكنون تعداد این كشورهای اروپایی در میان ۲۸ كشوری كه موفق شدند در این جایگاه قرار بگیرند، به ۲۱ كشور اروپایی ارتقاء یافته است.1397/03/07
13:36:54
5.0 / 5
4668
تگهای خبر: ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری