معاون میراث فرهنگی كشور اعلام كرد:

صدور دستور بازسازی بناهای تخریب شده بافت شیراز

صدور دستور بازسازی بناهای تخریب شده بافت شیراز

فقط سفر: «بعد از بازدید كمیته تخصصی حفاظت از میراث فرهنگی از بافت تاریخی شیراز؛ برپایه دستور شورای تامین شهر شیراز آثار تاریخی تخریب شده برپایه مستندات باید عین به عین بازسازی شود.»


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ۲۶ فروردین امسال جلسه ی كمیته "حفاظت از میراث فرهنگی" با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط در معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، در آن جلسه كه با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نمایندگانی از وزارت كشور، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، سازمان اوقاف و امورخیریه، مركز حقوقی ریاست جمهوری، اداره كل اموال حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد؛ مداخلات دو بافت تاریخی شیراز و محوطه باستانی هگمتانه به تفكیك مورد بررسی نمایندگان دستگاه های مرتبط قرار گرفت و بعد از عرضه و تشریح وضعیت بافت تاریخی شیراز و همینطور بررسی محوطه باستانی «هگمتانه» قرار شد، نمایندگانی از كمیته، بزودی برای بازدید و تهیه گزارش دقیق وضعیت از بافت تاریخی شیراز بازدید كنند.

در آخر آن جلسه هم علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور، تولید كمیته ای جداگانه با هدف حضور در بافت تاریخی شیراز برای تهیه گزارش دقیق از وضعیت این بافت تاریخ را تصویب كرد تا كمیته ای چند نفره در ایام بعد به این بافت تاریخی بروند و وضعیت را مورد بررسی قرار دهند.

از سوی دیگر در نامه ای جداگانه از جانب محمدرضا امیرحسن خانی، نایب رئیس كمیسیون اصل ۹۰ به تولیت آستان "احمد بن موسی كاظم شاهچراغ" اعلام شد؛ «با توجه به طرح و بررسی پرونده شكایت شهروندان و تشكل های مردم نهاد شیراز نسبت به تخریب خانه های میراثی همچون خانه های تاریخی "سلیمی" و "منتصری" در طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع)، نماینده آگاه آن آستان به همراه مجری طرح توسعه حرم مطهر در جلسه كمیسیون اصل نود كه قرار بود ۲۸ فروردین در كمیسیون برگزار شود، حضور داشته باشند.»

و اكنون بیش از یك ماه از برگزاری ان جلسه كه چند فوریت داشت، می گذرد و باید دید كمیته های تخصصی تشكیل شده تا كنون چه میزان از وظایف خویش را به انجام رسانده اند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه به ایسنا توضیح می دهد: نمایندگان چهار حوزه مهمِ دستگاه های مختلف به همراه كارشناسان سازمان میراث فرهنگی از بافت تاریخی شیراز دیدن كردند و خوشبختانه شورای تامین شهرستان شیراز هم تشكیل جلسه داد و حتی پیش از آن هم كمیسیون اصل ۹۰ جلسه ای را برگزار كرد.

وی با تاكید بر ادامه دادن روند كارهای قانونی در این زمینه، می گوید: این ها مصرتر شده اند كه تخریب ها را پیگیری كنند كه چه كسی آن دو اثر ثبت شده در لیست آثار ملی را تخریب كرده است.

طالبیان می گوید: نهایتا دستور بازسازی عین به عین خانه های تاریخی تخریب شده در بافت تاریخی شیراز داده شد، معاونت میراث فرهنگی سازمان هم با آماده كردن نقشه ها، آن ها را به استان فارس واگذار كرده تا كارها شروع شود.

او اضافه می كند: با مشخص شدن مقصر، علاوه بر جرایم قضائی كه مقصر باید تحمل كند، موظف به پرداخت خسارت و جریمه ی تخریب بنای تاریخی هم هست.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی تاكید می كند: برپایه دستور شورای تامین شهر شیراز، فعلا آثار تخریب شده برپایه مستندات بازسازی می شوند، تا دست كم طرح هایی كه ضد مفهوم و هویت بافت تاریخی شیراز هستند، سرخود در بافت رشد نكنند.

وی با بیان این كه شورای عالی معماری و شهرسازی طرح تفضیلی را ابلاغ كرده است، ادامه می دهد: از جانب دیگر باید جلسات ویژه ای برگزار گردد كه با دقت و نهایت پشتیبانی حفاظت از بافت تاریخی صورت گیرد.

او نتیجه كمیته آئین نامه حفاظت را كاملا مثبت ارزیابی می نماید و می افزاید: تلاش می نماییم كمیته را در یك ماه آینده دوباره تشكیل دهیم.

براساس صحبت های طالبیان، به نظر می رسد كمیته ی تخصصی حفاظت از میراث فرهنگی هم اكنون به موقتی بودن آسفالت كردن هگمتانه اعتماد كرده است؛ وی تاكید می كند: «امیدوارم برای هگمتانه همان گونه كه گفته اند موقتی است - آسفالت بخشی از محوطه تاریخی هگمتانه- با سرعت عمل بیشتری كارها صورت گیرد.»
1397/03/02
16:29:34
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری