این طرف مرز می مانید یا می روید؟

این طرف مرز می مانید یا می روید؟

فقط سفر: گردشگری در كشور همسایه، تركیه به صنعتی پرمنفعت تبدیل گشته است كه این مقوله سبب پویایی اقتصاد، ارزآوری و اشتغال زایی در آن كشور شده بطوریكه طبق اعلام مقامات تركیه، در نوروز 97 نزدیك به 300 هزار نفر توریست به آن كشور سفر كرده اند.


این میزان خروج توریست از كشور، یك زنگ خطری است كه باید با برنامه ریزی مناسب در جهت بهبود كیفیت و تقویت گردشگری و جذب توریسم به منطقه گام برداشت و با توسعه این مهم در بخش داخلی و خارجی، جایگاه منطقه را در عرصه بین الملل ارتقا بخشید.
در نگاهی كوتاه و تحلیلی به میزان سفرهای داخلی در سال های گذشته متوجه می شویم كه هر چه قدر زیرساخت ها و بسترهای گردشگری در كشور بهبود یابد، به همان اندازه گردشگری داخلی هم رشد خواهد یافت.
در منطقه ای چون منطقه آزاد تجاری_صنعتی ماكو كه از انواع جاذبه های طبیعی، باستانی، فرهنگی و دیگر عامل های جذب گردشگری برخوردار است، باید بتوان این شاخص ها را بعنوان مهم ترین ابزار در جهت تقویت گردشگری داخلی ارتقا بخشید كه هر گونه بی توجهی و اهمال كاری در این راستا، فرصت سوزی در این حوزه به حساب می آید، چراكه كشور به علت فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها به شدت نیازمند صنعتی جایگزین است تا تكیه صرف بر منابع نفتی و درآمدهای حاصل از آن، جای خویش را به منابع درآمدی حاصل از صنعت غیرنفتی كه جز گردشگری نیست، بدهد.
امكانات رفاهی در مسیر جاذبه های گردشگری مناسب نیست
یكی از مسافران كه به قصد ایران گردی در منطقه آزاد ماكو حضور داشت در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به وضعیت نامطلوب آسفالت مسیرهای جاذبه های تاریخی اظهار داشت: تولید امكانات رفاهی و تفریحی در تمامی بناها و جاذبه های دیدنی و همینطور زیبایی مبلمان شهری برای مسافران بسیار حائز اهمیت است كه متاسفانه چندان مهیا نیست.
وی اظهار داشت: گردشگران و مسافران به دنبال ثبت خاطرات خوب همراه با آسایش هستند و درصورت عدم تامین آن بطور قطع برای بار دوم با اكراه به آن شهر سفر خواهد نمود.
كیفیت سفرهای داخلی با استاندارد فاصله دارد
حسن یزدانی، مدیر آژانس گردشگری و ایرانگردی هم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا معتقد است: باآنكه ارتقای كیفیت سفر در كشور اتفاق افتاده است با این وجود كیفیت سفرهای داخلی با تعریفی كه از سفرهای استاندارد وجود دارد، فاصله بسیاری دارد.
وی ادامه داد: در گذشته سفر تنها یك نوع جابه جایی بود كه بیشتر در مبدا و مقصد تعریف می شد، در حالیكه در چند سال قبل به مسیر سفر و طول راه تا رسیدن به مقصد و جاذبه های آن هم توجه و تاكید می گردد.
یزدانی اضافه كرد: كنجكاوی مسافران در جریان سفر و گرفتن اطلاعات برای این كه بدانند در طول سفر چه جاذبه هایی وجود دارد تا آنها بتوانند از آن بازدید كنند، نشان از این تحول دارد. بخصوص اگر آمار بازدید از مركزهای فرهنگی، موزه ها و مجموعه های تفریحی، توریستی و تاریخی مورد توجه قرار گیرد، نشان داده است اقبال عمومی بخصوص در چند سال قبل به صورت كامل متفاوت شده است.
جاذبه های ناشناخته گردشگری منطقه آزاد ماكو شناسانده شود
غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: برای توسعه صنعت گردشگری منطقه باید به صورت علمی به بررسی راه های افزایش كمیت، كیفیت و بررسی نقاط مثبت و منفی آن پرداخت و این مقوله بایستی بر پایه مطالعات دانشگاهی و تحقیق های علمی استوار باشد.
وی بر استفاده از اندیشمندان این حوزه و الگوگیری از موفقیت كشورهایی كه توانستند با اتكا بر ارزش های مالی ناشی از گردشگری، اقتصاد خویش را بهبود ببخشند، تاكید دارد، بنابراین این اقدام می تواند منشاء اقدامات موثر برای رونق این صنعت در منطقه آزاد ماكو باشد.
مدیرعامل منطقه آزاد ماكو با اشاره به ایجاد اندیشكده توسعه ای با استفاده از اساتید دانشگاه شریف در منطقه اضافه كرد: شاید بتوان بر مبنای مشاهده های عینی، تمركز، تجربه گرایی و رصد دقیق سفرها در داخل كشور تا حدودی به خصوصیت های گردشگری داخلی دست یافت اما به طور دقیق نمی توان نتیجه گیری كرد، و باید مطالعات علمی و پژوهشی در این خصوص صورت گیرد تا بتوان در حوزه گردشگری تحولی اساسی در منطقه انجام داد.
وی تصریح كرد: یكی دیگر از اقداماتی كه باید در این خصوص انجام داد معرفی جاذبه های ناشناخته این منطقه است كه به عنوان آثار تاریخی ثبت شده اند و در صورت معرفی و تشویق ماكو به گردشگران ایرانی یقینا یكی از مقاصد سفر مردم در داخل قرار می گیرد.
سلیمانی ادامه داد: افزودن زیرمجموعه های متنوعی چون گردشگری سلامت به بسته های گردشگری موجود و رونق آن، خواهد توانست در ارتقای وضعیت صنعت گردشگری مفید واقع شود.
جذاب تر شدن سفر دغدغه امروز مسافران است
مهدی عبدالهی، مدیرگردشگری سازمان منطقه آزاد ماكو هم اظهار داشت: افزایش تعداد توریست و اقامت در نوروز 97 نسبت به سال پیش از آن و بازدید از بناهای تاریخی نشان می دهد، سفر دیگر به جابه جایی، خلاصه نمی گردد. افراد به دنبال جذاب تر كردن سفرهای خود هستند و توجه به حوزه های میراث فرهنگی و تاریخی بیشتر شده و این یعنی هویت یابی و جذاب تر كردن سفر به صورت قطعی رخ داده است.
وی ادامه داد: در زمینه اقامتگاه ها هم چادر خوابی و برپایی كمپ ها و مدارس نشان داده است كه باید هزینه های سفر را كاهش داد، البته ناگفته نماند برخی افراد حتی با وجود رفاه اقتصادی ترجیح می دهند كه سفر را در دل طبیعت و با بر پا كردن چادر تجربه كنند.
وی اضافه كرد: هركجا كه چادر دیده شد، نباید برداشت كرد كه كیفیت سفر پایین آمده است چون كه در همه جای دنیا، چنین تجربه هایی از سفر وجود دارد، بخصوص در اروپا و آمریكا كه گردشگران در آخر هفته ها با یك كوله پشتی و از روی نقشه در مقاصد خاص چادر برپا می كنند كه این یك مدل از سفر رفتن به حساب می آید.
مدیرگردشگری سازمان منطقه آزاد ماكو اظهار داشت: اسكان مسافران نوروزی در اقامتگاه های ارزان قیمت، خوابگاه ها، مهمانپذیرها و مسافرخانه ها و یا در چادرها در سالن های ورزشی در منطقه آزاد ماكو نشان از علاقمندی آنان به حداقل یك شب اقامت در منطقه دارد كه در صورت تامین زیرساخت های گردشگری می توان انتظار داشت مسافران شب اقامت به چندین برابر آمار فعلی برسد.
گردشگری پزشكی هنوز با مطلوب ها فاصله دارد
عزیزی، یك فعال حوزه گردشگری و پزشك عمومی هم اظهار داشت: گردشگری سلامت از حوزه هایی است كه با تاكید بر آن می توان سبب رونق صنعت گردشگری شد. بخش هایی كه مربوط به «گردشگری پزشكی» است، هنوز با ایده آل ها و مطلوب ها فاصله دارد و باید پیوند جدی تری میان دانشگاه علوم پزشكی، وزارت امور خارجه، میراث فرهنگی و نظام پزشكی شكل بگیرد تا بتوان همه خدمات بیماران و افرادی را كه آمده اند، از خدمات درمانی استفاده كنند، مهیا كرد.
وی خاطرنشان كرد: در مناطق مرزی بخصوص منطقه آزاد تجاری صنعتی ماكو به علت همجواری به جمهوری نخجوان و تركیه برای جذب گردشگر درمانی نیازمند انجام دادن كارهای اصولی است و آژانس های مسافرتی و دفاتر خدماتی باید تعریف درستی از آن ارائه كنند، اما بخشی كه مربوط به گردشگری سلامت یعنی گذران اوقات فراغت، دوره های ریكاوری، بازتوانی های روحی- جسمی و غیره است، قابلیت ماكو در این زمینه زیاد است؛ در این بخش دهكده های سلامت، آب های درمانی موجود در منطقه و دیگر مراكز مختلفی كه شكل گرفته است، خدمات خوبی می توان عرضه داد.
این فعال گردشگری افزود: اینك بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های گردشگری كشور با تمركز بر گردشگری سلامت « health tourism » در حال شكل گرفتن است، مسئولین منطقه آزاد ماكو باید نگاه ویژه ای در این زمینه داشته باشند.

گزارش از مهدی تندرست خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی
1397/02/31
15:50:26
5.0 / 5
4291
تگهای خبر: توریست , ثبت , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری