، یادداشت،

بلاتكلیفی خانه فرخی یزدی در آستانه هشتادمین سال شهادتش

بلاتكلیفی خانه فرخی یزدی در آستانه هشتادمین سال شهادتش

فقط سفر: دیر زمانی بود با خبر شده بودم كه خانه ی فرخی یزدی این شاعر پر آوازه ی یزد در كوچه آروك روبروی حسینیه ی شاهزاده فاضل یزد قرار دارد. تا این كه كنگره ی بزرگداشت فرخی یزدی در اسفند ۱۳۷۸پیش آمد و قرار شد با مالك آن آقای «رضا سخندان» در زمینه ی خرید خانه گفت وگو صورت گیرد.


اما بنا به دلایلی همچون اقامت ایشان در خارج كشور و دوری راه، این مورد میسر نشد اما همچنان در اندیشه ی دیدن این خانه بودم تا این كه بعد از 10 سال در سال 1388 خود آقای سخندان زنگ زد و اظهار داشت: به یزد آمدم و قصد اهدای این خانه را دارم و با آقای دكتر «محمود رشیقی فیروزآبادی» چشم پزشك نامی ایران هم صحبت كرده ام كه گفته است؛ «هرجا كه مسرّت گفت. اهدا كن».
فردای آن روز و پس بررسی تمام جوانب، این جانب اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را بهترین جا تشخیص دادم زیرا كه با خبر شده بودم كه سازمان مذكور در تهران با خرید و مرمّت خانه ی بزرگانی مانند «جلال آل احمد»، «پروین اعتصامی» و غیره تلاش در نگهداری آنان دارد.
از سویی آقای سخندان عزم خویش را جزم كرده بود كه خانه را اهدا كند تا یاد و نام فرخی زنده بماند و حتی موافقت خواهرش را كه مالك یك دانگ آن خانه بود هم جلب كرده بود و با حضور نماینده ی قانونی میراث فرهنگی یزد در یكی از دفاتر اسناد رسمی یزد، خانه ی فرخی یزدی رسماً واگذار شد.
هم چنین آقای سخندان قول داد بخشی از هزینه ی بازسازی را بپردازد و پس از طریق اندازی خانه موزه ی فرخی در این بنا، بعضی از اشیای برجای مانده از فرخی را به این موزه اهداء كند.
پس از آن در سال 1392 با تشكیل هیات امنای خانه ی فرخی یزدی متشكل از آقای سخندان و گروهی از فرهنگیان یزد و برگزاری جلسه با مدیر وقت میراث فرهنگی آقای مهندس شرافت، طرح بازسازی و مرمت خانه شروع شد و این جانب بعنوان نماینده ی هیئت امناء پیگیر ساخت و ساز آن بنا شدم. حتی «علی زهرایی» یكی از اعضای هیات امناء با هزینه ی شخصی نسبت به نقشه برداری این خانه و تهیه ی طرح كاربری فرهنگی خانه اقدام نمود اما میراث فرهنگی یزد نپذیرفت و اعلام نمود كه خودمان خانه را آماده سازی و مبلمان می نماییم.
با این وجود هر سال نگارنده با این سخن تكراری روبرو می گردد كه «انشاالله در 25 مهر همزمان با سالروز شهادت فرخی، خانه وی بازگشایی می شود» و چه بسا ممكن است امسال هم این جمله ی تكراری از جانب میراث فرهنگی یزد گفته شود.
اكنون كه در آستانه ی هشتادمین سال شهادت فرخی قرار داریم بنابراین شایسته و بایسته است كه این خانه به آبرومندترین وضع آماده سازی شده و در معرض دید مشتاقان و علاقه مندان قرار گیرد
یادداشت از: حسین مسرت محقق و پژوهشگر فرهنگی یزد1397/02/10
15:05:05
5.0 / 5
4579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری