گزارش مردمی ایسنا از حال و هوای نوروز در مازندران

گزارش مردمی ایسنا از حال و هوای نوروز در مازندران

فقط سفر: عید نوروز چون اعیاد اسلامی، از آداب و رسومی خاص اسلامی برخوردار می باشد و علاوه بر آن، برخی آداب و رسوم نیكو هم در روزهای نوروز در بین مردم ایران زمین، دیده می شود؛ آغاز سال نو خورشیدی و فرارسیدن عید نوروز فرصتی است برای احیای خیلی از سنت های قدیمی كه درعید با آداب و رسوم خاصی نمایان می گردد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، فرهنگ مردم را باید در درون زندگی مردم و از لابه لای باورهای آن ها جستجو كرد؛ دید و بازدید عید نوروز از دیرباز سنتی بسیار نیكو و پسندیده در دنیا به خصوص در بین شرقی ها و بخصوص در میان مردم ایران زمین بوده است كه شاید امروزه كمی به فراموشی سپرده شده و یا مورد بی‏ توجهی قرار گرفته باشد؛ ما ایرانی ها اشتیاق زیادی به همنشینی با دوستان و آشنایان داریم و همان گونه كه دید و بازدید عید نوروز سبب شادمانی و شادمانی ما می‏ شود سبب شارژ روحی ما هم می گردد؛ با عنایت به این فقط چند روز تا آغاز سال جدید باقی مانده، در میان مردم مازندران رفته و از حال و هوای نوروزی آن ها می پرسیم.
*عید نوروز تشریفاتی شده است

«صادق شعبانی» از شهروندان مازندرانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: ایام نوروز را در منزل می مانیم، چون بزرگ فامیل هستم برای عید دیدنی به خانه ما می آیند، پذیرای میهمانان هم از شهرها و استان های دیگر هستیم؛ معمولا اگر قصد مسافرت كردیم در هفته دوم عید می رویم؛ چون در هفته دوم ترافیك جاده ها كمتر شده و برای من با سن بالا رانندگی راحت تر است.

وی اظهار داشت: گذشته را با امروز نمی توان مقایسه كرد؛ در گذشته سطح انتظارات پایین بود، زندگی ها آسان تر و مردم قدرت خرید اجناس را داشتند، اما امروز نوروز تشریفاتی شده و در كنار آن قیمت ها هم بالا رفته است.

شعبانی اضافه كرد: در گذشته صفا و صمیمیت بیشتر بود، رفت و آمدها برقرار و انتظارات كم و دائم سبب روابط بیشتر بین فامیل می شد.

*صله رحم مهم ترین ركن عید باستانی نوروز

ابراهیم سلطانی از دیگر شهروندان مازندرانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با عنایت به این كه این عید نوروز، عیدی باستانی است، پس از تحویل سال نو به دیدن بزرگترها، پدر و مادر و اقوام نزدیك رفته و صله رحم را به جا می آوریم.

وی اضافه كرد: دید و بازدیدهایی كه صورت می گیرد همراه با خوبی و خوشی است، تلاش می كنم در موقع تحویل سال جدید در كنار خانواده و در خانه خود باشم و در ایام دیگر ایام تعطیلات به مسافرت بروم.

این شهروند مازندرانی تصریح كرد: با عنایت به این كه امروزه در جامعه شاهد تورم قیمت ها هستیم؛ خرید برای همه اقشار جامعه آسان نیست، هزینه ها بالا رفته و هر خانواده بر مبنای میزان درآمد خود برای خانواده و شب سال نو خرید می كند.

*سنت های نوروز را باید حفظ و به آیندگان منتقل كرد

«باب الله مقدس» از شهروندان مازندرانی است كه در گفت وگو با ایسنا از حال و هوای نوروز و نوروزخوانی می گوید: سال جدید برای مردم مازندران با رسومی خاص همراه بوده و انجام این آیین ها برای مردم استان بسیار حائز اهمیت است؛ با اینكه نسبت به سال های گذشته دید و بازدیدها كمتر شده و علت آن هم مسائل مادی و هزینه های جاری است اما آن صفا و صمیمیت در مردم خوب مازندران هم چنان باقی است.

وی اضافه كرد: از آن جایی كه ما مازندرانی ها میهمان نواز و میهمان دوست هستیم، سال جدید را در منزل و پذیرای میهمان دور و نزدیك هستیم.

مقدس در ادامه از هزینه های مردم در شب عید سال های گذشته گفت، در گذشته قیمت اجناس خیلی كمتر بوده اما در دو سال اخیر شاهد افزایش قیمت ها هستیم؛ این سبب می گردد میزان مصرفی ما در خرید لوازم منزل و سایر موارد بیشتر شود.

این شهروند مازندرانی بیان كرد: ما تلاش می نماییم تمام آیین های گذشته خویش را كه از بزرگان یاد گرفته ایم، به فرزندان مان انتقال دهیم تا بعنوان میراث فرهنگی ما حفظ شود.

*مسافرت با برنامه ریزی درست سبب عملكرد بهتر مغز می شود

«آرزو وجدی» كارشناس ارشد روانشناسی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه مسافرت می تواند تأثیرات مفید و موثری بر روی مغز انسان بگذارد، اظهار نمود: یكی از چیزهایی كه در تقویت عملكرد مغز موثر است می تواند مسافرت و آن آرامشی كه در مسافرت و موسیقی زنده ای كه از طبیعت به ما می رسد باشد.

وی اضافه كرد: زمانی كه مغز تقویت می گردد می تواند عملكرد بهتری عرضه دهد؛ این عملكرد بهتر شامل كنترل هیجانات است و این كه ما مدیریت بهتری در رفتار و روند زندگی خود داشته و به خصوص در رسیدن به خودآگاهی ما كمك می نماید.

وجدی در ادامه تصریح كرد: مسافرت می تواند اثرگذار باشد، به شرط این كه با برنامه ریزی باشد و غیر از آن افرادی كه برای هم گروه شدن در مسافرت انتخاب می نماییم نقش بسیار موثری در مضاعف كردن انرژی مثبت در افراد دارد.

كارشناس ارشد روانشناسی خاطرنشان كرد: شرایط باید در زمان مشخص مناسب باشد تا مسافرت كردن از شهر خودمان به جایی دیگر در روند زندگی ما اثرگذار باشد، و پس از اتمام سبب جذب حال خوش و روحیه مفید در ما شود.

گزارش از «بهناز مقدس» خبرنگار ایسنا مازندران


1396/12/24
18:00:30
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: شهر , مسافر , نوروز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری