راه اندازی دپارتمان ویژه در شهرداری تهران برای جذب سرمایه گذاری خارجی

راه اندازی دپارتمان ویژه در شهرداری تهران برای جذب سرمایه گذاری خارجی

فقط سفر: شهردار تهران اظهار داشت: دپارتمان ویژه ای را در شهرداری تهران به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی راه اندازی كرده ایم و از شركت های لهستانی و فعالان بخش خصوصی این كشور دعوت می نماییم برای حضور در پروژه های شهری تهران وارد عمل شوند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محمدعلی نجفی كه به دعوت شهردار ورشو به لهستان سفر كرده، طی ملاقاتی با آنا ماریا آندرس، نماینده مجلس سنا و مدیرگفت و گوهای بین الملل نخست وزیر لهستان، بر لزوم توسعه روابط میان شهروندان ایرانی و لهستانی تصریح كرد و ضمن برشمردن سوابق روابط تاریخی و فرهنگی دو كشور اظهار داشت: امیدوارم این سوابق پشتوانه ای برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی باشد. همینطور امیدوارم سفر من به ورشو و این گفت وگوها به توسعه روابط ایران و لهستان و همینطور ارتباط بیشتر میان تهران و وروشو منجر شود.

وی به مهاجرت 121 هزار پناهجوی لهستانی از شوروی به ایران در سال 1942 اشاره نمود و اظهار داشت: این واقعه نقطه روشن و مهم تاریخ روابط دو كشور است. خوشحالیم كه پدران و مادران ما میزبان پدران و مادران شما بوده اند. این مسئله طی همه این سال ها برای هر دو ملت خوشایند بوده است.

شهردار تهران با اشار به وضعیت گورستان لهستانی ها در منطقه دولاب اظهار داشت: شهرداری تهران آماده است هرگونه همكاری برای حفظ و بازسازی این گورستان داشته باشد و در این گورستان بنای یادبودی را به احترام جان باختگان آن و همینطور به یاد میهمان نوازی مردم ایران بسازد.

نجفی در تشریح اهداف سفر خود و هیات همراه به ورشو اظهار داشت: دو هدف عمده را دنبال كرده ایم. نخست اینكه شهرداری تهران و شهرداری ورشو می توانند در زمینه های مختلف مدیریت شهری تبادل تجربه كنند. ورشو به خصوص در زمینه سیستم حمل و نقل وضعیت بسیار مطلوبی دارد و می تواند در این زمینه تجربیات خویش را به شهرداری تهران منتقل كند. از جانب دیگر در ورشو به دنبال معرفی فرصت های سرمایه گذاری پروژه های شهری در تهران هستیم. به تازگی دپارتمان ویژه ای را هم در شهرداری تهران به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی راه اندازی كرده ایم. از شركت های لهستانی و فعالان بخش خصوصی این كشور دعوت می نماییم برای حضور در پروژه های شهری تهران وارد عمل شوند.

وی همینطور به لزوم تقویت ارتباطات دو پایتخت در زمینه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از مهم ترین موضوعاتی كه در روابط تهران و ورشو می تواند مورد توجه قرار گیرد، گردشگری می باشد. هر دو شهر ظرفیت بالایی برای جذب توریست دارند و ما در شهرداری تهران به دنبال تقویت زمینه ها و زیرساخت های شهری برای جذب توریست هستیم.

راه اندازی خط مستقیم پروازی ورشو-تهران

شهردار تهران همینطور اهمیت راه اندازی خط مستقیم پروازی ورشو-تهران را هم مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: برای افزایش تبادل گردشگر، راه اندازی این خط پروازی ضروری می باشد. در این رابطه مذاكرات اولیه انجام شده و توافق هایی هم حاصل شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

نجفی از آندرس خواهان شد كه شخصا راه اندازی این خط هوایی را پیگیری كند.

وی همینطور افزود: تهران همینطور می تواند بعنوان نقطه ارتباطی مناسبی برای لهستانی ها در پرواز به سمت كشورهای آسیای میانه، شرق و جنوب شرق آسیا عمل كند. ایرانی ها زیادی هم سالانه به كانادا و آمریكا سفر می كنند. در مقابل، ورشو هم می تواند نقطه ارتباطی مناسبی برای پروازهای ایران به مقصد این دو كشور باشد.

ساخت بنای یادبود در گورستان لهستانی ها

آنا ماریا آندرس كه فرزند ژنرال آندرس لهستانی است در پاسخ به سخنان شهردار تهران درباره روابط دوستانه میان دو كشور اظهار داشت: دو بار به ایران سفر كرده ام و هر دو بار متوجه شدم هرچه پدر و مادرم از بزرگی و محبت مردم ایران می گفتند، درست بوده است.

ژنرال ولادیسلاو آندرس در جنگ جهانی دوم از میان آوارگان و زندانیان لهستانی در شوروی لشكری تشكیل داد و به اروپا فرستاد. این لشكر به «ارتش آندرس» معروف شد. ژنرال آندرس كه از قهرمانان ملی لهستان به شمار می رسود به همراه همسرش با بیش از 121 هزار پناهجویان لهستانی دیگر، برای دوره ای در ایران زندگی می كردند.

براساس گزارش شهرنوشت، آنا ماریا آندرس با اشاره به گورستان های لهستانی ها در نقاط مختلف ایران، از تلاش های شهرداری تهران برای حفاظت و مرمت گورستان لهستانی ها در محله دولاب قدردانی نمود و اظهار داشت: از سوی خودم، وزارت فرهنگ لهستان و خانواده های جان باختگان از شما تشكر می كنم.

وی اضافه كرد: تصمیم داریم پرچم ایران و لهستان را در كنار هم در گورستان لهستانی ها در تهران برافراشته نماییم كه در صورت موافقت شهرداری تهران این برنامه طی مراسم ویژه ای برگزار می شود.
وی همینطور با اشاره به پیشنهاد نجفی برای ساخت بنای یادبود در گورستان دولاب اظهار داشت: ما هم ایده ساخت بنای یادبود برای قربانیان لهستانی در گورستان دولاب را داشتیم اما تصمیم گرفتیم این بنا در بزرگداشت و قدردانی از مردم ایران باشد؛ شبیه آن چه در تاشكند ساخته ایم. آماده ایم مراحل ساخت را با هماهنگی شهرداری تهران آغاز نماییم.

مدیرگفت و گوهای بین المللی نخست وزیر لهستان ضمن تایید سخنان نجفی درباره لزوم تقویت گردشگری میان دو پایتخت اظهار داشت: راه اندازی پرواز ورشو-تهران را پیگیری كرده ام و شركت هواپیمایی لهستانی كه این مورد را دنبال می كند مراحل نهایی كار را در دست انجام دارد و این قول را می دهم كه بزودی این خط فعال شود.

دو طرف همینطور توافق كردند شهرداری تهران مبحث نصب مجسمه فردریك شوپر، آهنگساز معروف لهستانی، در كنار ساختمان كتابخانه ملی را در شورای شهر تهران دنبال كند و در مقابل طرف لهستانی هم نصب مجسمه یكی از مشاهیر ایرانی را با هماهنگی تهران در كنار ساختمان كتابخانه ملی در ورشو پیگیری كند.

در این نشست، سیدابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران و رامین میهمان پرست سفیر ایران در ورشو، محمدعلی نجفی را همراهی می كردند.1396/12/04
11:38:16
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: پایتخت , توریست , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری