میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

یک کشف جدید در تخت جمشید

یک کشف جدید در تخت جمشید

به گزارش فقط سفر، کشف دیواره شرقی در تخت جمشید، افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه گردشگری ایتالیا، تخلیه مرکز اسناد کارخانه سیمان وتدوین تقویمی برای فرش همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید مقرر است بزودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری توسط یکی از مؤسسه های هنرهای تصویری به منظور فیلمبرداری تخلیه شود این درحالی است که هزاران سند این مرکز در معرض فروپاشی در این بخش نگهداری می شود. وضعیت اسنادی که در کارخانه سیمان ری نگهداری می شود مناسب نمی باشد رطوبت و فضایی که این اسناد در آنجا نگهداری می شوند تنها برای محافظت از آنهاست وگرنه هزاران سند موجود است که مرمت، سم زدایی و حفاظت استاندارد از آنها اقدام سختی است.
اگر تا به امروز هم این اسناد در کارخانه سیمان ری که باید به یک مرکز گردشگری و تاریخی در شهر تهران تبدیل می شد، حفاظت شده، به سبب دلسوزی مدیران و پیشکسوتانی است که تا به امروز در این کارخانه تلاش نموده اند این مکان را به یک جاذبه تبدیل کنند.
کارخانه سیمان ری بارها محل فیلمبرداری سریال ها و فیلمهای مختلف بوده است و هر بار ردی از این فیلمبرداری ها در این کارخانه به جا ماند تنها چیزی که عاید کارخانه شد زخم هایی است که صحنه سازی ها به آن زده است وگرنه آورده ای برای این کارخانه نداشته اند. حالا در اقدامی جدیدتر مقرر است موزه اسناد آنرا به صورت کامل تخلیه کنند تا این بخش از کارخانه برای فیلمبرداری یک سریال خانگی آماده و فضاسازی شود. این که چطور این تخلیه صورت گیرد اساسا برای برخی از کارگرانی که اهمیت اسناد را نمی دانند سهل خواهد بود اما برای کسانی که می دانند بیشتر از ۴۰۰ هزار سند این بنا و کارکنانش تمام هویت کارخانه است غیر امکان دارد. با این وجود ۳۰ مهر ماه آخرین فرصت برای قربانی کردن هویت موزه سیمان ری است.
سند ملی توسعه صنایع دستی کشور تدوین می شود این هفته نشست سند ملی توسعه صنایع دستی کشور با حضور مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، سیدهادی سیادت مدیرکل حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری، اعظم میرزمانی مدیر امور هنر و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد آل امین قائم مقام طرح و برنامه ریزی صدا و سیما، کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره، مهدی محمدی مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه سوره، سیدجمیل احمدی مدیرکل دفتر پژوهش و برنامه ریزی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سید مهدی سادات مدیر دبیرخانه خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری و مدیران کل و مشاوران حوزه صنایع دستی در وزارت میراث فرهنگی اجرا شد. در آغاز جلسه جلالی ضمن خیرمقدم به حاضران در نشست اظهار داشت: سند ملی توسعه صنایع دستی کشور با هدف توسعه کمی و بهبود کیفی و همینطور حفظ، احیا و ارتقای ارزش های معنوی و مادی صنایع دستی تدوین می شود. معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: در امتداد منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه و بهبود فضای کسب و کار و تقویت نظام نوآوری صنایع و هم تقویت فرصت ها و توانمندی های فرهنگی موجود در کشور، تدوین سند جامع صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در دستور کار این معاونت قرار دارد. وی ادامه داد: این سند که با حضور کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی، کارشناسان برنامه و بودجه دانشگاهیان، کارشناسان و فعالان و دست اندرکاران صنایع دستی درحال نگارش و احصای دیدگاه ها و ارزیابی مشکلات و مسائل در رابطه با این حوزه است مبتنی بر استراتژی های آگاهانه، خلاقانه، آینده نگر و آینده ساز خواهد بود. جلالی اظهار داشت: رونق صنایع دستی در کشور در گروی تعامل جمعی و حفظ زنجیره ارزش است چون که این هنر صنعت دارای اصالت، شکوه و توانمندی های بالقوه ای است که می تواند برای جامعه مفهوم آفرین و ارزش آفرین باشد.
آماده بازگرداندن اشیای تاریخی مکشوفه از ساوه هستیم خبر خوب این هفته وعده ای بود که مصطفی مرزبان داد. مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از آمادگی این اداره کل برای بازگرداندن کتیبه مسجد جامع و برخی اشیای تاریخی مکشوفه از ساوه اطلاع داد. مصطفی مرزبان مدیرکل این استان اشاره کرد: درک می نماییم که مردم ساوه می خواهند اشیای تاریخی کشف شده از این شهرستان را در ساوه تماشا کنند و این حق ساوجی هاست اما باید به دنبال ایجاد زیرساخت های لازم هم باشیم که ان شاء الله بزودی با برگزاری جلساتی در ساوه برای آن چاره اندیشی می نماییم.
یک پیشنهاد برای سفرهای گردشگران کشورهای همسایه این هفته مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور چند روز پیش به نمایندگی از جانب وزیر میراث فرهنگی به مراسم روز جهانی گردشگری که توسط سازمان جهانی UNWTO در شهر ریاض عربستان برگزار شده بود، دعوت شد. در کنار این مراسم دفتر منطقه ای گردشگری در عربستان هم راه اندازی شد و وزرا و متولیان گردشگری کشورهای مختلف در آن حضور پیدا کردند. تا ضمن برگزاری مراسم، در نشست ها و کنفرانس های مختلف شرکت کرده و عربستان هم خویش را به متولیان کشورهای منطقه معرفی نماید. پیرو این سفر، جلالی اظهار داشت: مقاله ای در رابطه با صنایع دستی بعنوان سرمایه گذاری سبز در گردشگری عرضه کردم. به این معنا که حتی اگر هتل ساخته می شود؛ باید با رویکرد صنایع دستی باشد. وی اظهار داشت: در مراسم سازمان جهانی گردشگری؛ نمایندگان ۱۲۰ کشور حضور پیدا کرده و پنل هایی با موضوع هایی همچون زنان، راه های بین المللی، صندوق های توسعه گردشگری و… اجرا شد. من هم تلاش کردم با متولیان کشورهای دیگر همچون با رئیس صندوق توسعه گردشگری عربستان گفتگو کنم. این صندوق برای آموزش گردشگری به آحاد مردم بوجود آمده و سرمایه گذاری های کلان می کند. آنها ذی نفعان و ذی ربطان را شناسایی کرده و آموزش داده اند.
۱۷ بنای تاریخی اصفهان به سرمایه گذاران واگذار شد ۱۹ بنای تاریخی و فضای فرهنگی و پذیرایی که مالکیت آنها در اختیار وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان است، به مزایده گذاشته و از این تعداد ۱۷ بنا به سرمایه گذار واگذار شد. این بناها شامل خانه تاریخی شیخ الاسلام، خانه دهدشتی، چایخانه واقع در باغ فین کاشان، قسمتی از طبقه دوم مجموعه میدان امام، کافه حیاط پیش آهنگی، نقش خانه هنرهای سنتی، سردر قیصریه، کافه گالری میراث، کافه داخل چهل ستون، غرفه شماره ۱ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۲ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۳ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، غرفه شماره ۴ کاخ موزه چهل ستون درب شرقی، خانه ارسطویی، قسمتی از محوطه کوه آتشگاه، غرفه واقع در مسجد شیخ لطف الله، غرفه واقع در مسجد امام، غرفه واقع در عالی قاپو، پارکینگ واقع در باغ فین کاشان است. از این تعداد دو بنا به علل مختلف از واگذاری به سرمایه گذار باز ماندند.
تدوین تقویمی برای موزه فرش محمد جواد اینانلو مدیر موزه فرش ایران در اولین رویداد فرش تهران که با حضور اساتید حوزه فرش ایران در موزه فرش ایران برگزار شد اظهار داشت: اگر امروزه فرش ایران توانسته جایگاه ویژه ای داشته باشد و هویت فرش ایران پابرجا بماند برگرفته از زحمات بافندگان و علاقمندان و اساتید این حوزه است علاوه بر آن هم اگر امروزه موزه فرش ایران توانسته در کشور جایگاه ویژه ای داشته باشد مرهون زحمات مدیران این موزه است. وی با اشاره به این که در تلاش بودیم تا علاقمندان فرش ایران را گردهم جمع نماییم، اشاره کرد: مدیران سابق میراث همگی جز پاسبانان میراث فرهنگی بوده اند و امروز هم ما ادامه دهندگان این مسیر هستیم و می خواهیم تا این امانت را حفظ نماییم. این مسئول با اشاره به اهمیت رویداد محوری در موزه فرش ایران اشاره کرد: در نظر داریم تا در امتداد پویایی موزه، تقویمی را برای موزه تعریف نماییم و با برگزاری رویدادهای مختلف موزه را احیا نماییم.
نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید این هفته خبر رسید که فصل سیزدهم جستجوهای دیرینه شناسی دروازه پردیس پارسه تخت جمشید در محوطه باستانی تل آجری، مرودشت فارس، به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا به صورت مشترک با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در حال انجام می باشد.
علیرضا عسکری چاوردی سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان این خبر و با اشاره به این که سیزدهمین فصل جستجوهای دیرینه شناسی هیئت مشترک ایرانی ایتالیایی در محوطه باستانی تل آجری در حال انجام می باشد، مهم ترین دستاورد پژوهشی این فصل را کشف کامل دیواره شرقی دروازه پارسه تخت جمشید و شناسایی پلان کامل بنای دروازه اعلام نمود و اظهار داشت: دیوار شرقی این دروازه به طول ۴۰ متر و پهنای ۱۰ متر سرتاسر از آجر و خشت و هسته این دیوار سترگ به ضخامت ۵ متر از خشت خام و از هر طرف نمای داخلی و بیرونی به پهنای ۲/۵ متر با آجر بنا شده است.
وی از جالب ترین فنون بکار رفته در ساخت دیواره بزرگ دروازه پارسه تخت جمشید را استفاده گسترده از ملات قیر دانست و اشاره کرد: ملات بکار رفته در میان رَج های آجری سرتاسر پهنه این دیوار از نوعی ملات قیر است که در دوره هخامنشی به شکل گسترده استفاده شده و بنظر می رسد از قیر به طور عمده بعنوان ملات ساختمانی برای ساخت بنا استفاده شده است.
این باستان شناس، از جالب توجه ترین کشفیات اخیر را نمایان شدن سرتاسر دیواره شرقی دروازه با آجرهای لعابدار رنگین اعلام نمود و اضافه کرد: کشف پنل های رنگین لعابدار از ردیف حیوانات اسطوره ای، گل های هشت پر و آجرهای لعابدار سفید، زرد، آبی و سبز رنگ نشان میدهد که این دروازه در دوران شکوه خود یکی از مشهورترین دروازه های جهان باستان بوده است. حضور نمایندگان ایران در مهم ترین رویداد بین المللی گردشگری در بیست و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری و صد و نوزدهمین و صد و بیستمین شورای اجرایی این سازمان که در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می گردد بالغ بر ۱۶۰ کشور حضور دارند. در رویدادهای مذکور عملکرد دو سالانه سازمان جهانی گردشگری در بازه زمانی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در عین حال دستور کار این سازمان در دو سال آتی هم از جانب این مجمع تعیین و در دستور کار شورای اجرایی UNWTO قرار می گیرد. همینطور شورای اجرایی با پیگیری مصوبات مجمع عمومی و فعال سازی کمیته های تخصصی تلاش در اجرایی کردن آنها دارد. دیدار با مقامات گردشگری کشورهای مختلف با هدف گسترش روابط گردشگری با مقاصدی که قرابت فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران دارند و هم حضور در مراسم انتخاب روستاهای جهانی گردشگری هم بخش دیگری از برنامه های پیش رو به شمار می آید.
افتتاح غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری ایتالیا شصتمین دوره نمایشگاه «تی تی جی» ۲۰۲۳، ایتالیا با حضور نمایندگان و کنشگران صنعت گردشگری ایران در شهر ریمینی این کشور شروع به کار کرد. در این نمایشگاه که روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۲ افتتاح شد، غرفه ایران در سالن شماره C3 در محل دائمی برگزاری نمایشگاه های RIMINI EXPO CENTER قرار دارد. این نمایشگاه تا ۲۱ مهر ماه دایر خواهد بود و تورگردانان ایرانی در طول این سه روز، جاذبه های گردشگری، ظرفیتهای سرمایه گذاری و تورهای سفر به ایران را به گردشگران و بازدیدکنندگان معرفی خواهند کرد. محمدحسین صوفی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در مراسم شروع به کار غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه TTG ایتالیا اظهار داشت: باتوجه به ظرفیتهای بیشمار گردشگری ایران در حوزه های مختلف تاریخی و تمدنی و هم وجود آثار طبیعی و دیدنی فراوان در نقاط مختلف کشورمان و همینطور علاقه و اشتیاق گردشگران دنیا برای بازدید از ایران، شرکت در نمایشگاه های گردشگری فرصتی مناسب و مغتنم برای معرفی بیشتر و بهتر این ظرفیت ها است.


منبع:

1402/07/27
12:38:44
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری