مدیركل كانون پرورش فكری كودكان فارس اعلام كرد؛

آغاز بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در شیراز

آغاز بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در شیراز

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس اظهار داشت: بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در قسمت های آئینی، سنتی، مدرن و کلاسیک، زبان اشاره و ۹۰ ثانیه ای در شیراز شروع شد.به گزارش فقط سفر به نقل از مهر، علی خواجه نژادیان در مورد این خبر بیان نمود: قصه ابزار قدرتمندی برای انتقال افکار و نهادینه کردن مفاهیم در ذهن کودکان به حساب می آید و در کتاب های درسی مدارس هم بسیار از این ابزار استفاده شده است.
او افزود: قصه از دیر باز در ایران جایگاه ویژه ای دارد و آموزگاران هم برای تغییرات رفتاری در دانش آموزان خود از آن کمک می گیرند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس یکی از اهداف مهم بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی کانون را ثبت جهانی قصه گویی کشور بیان و افزود: بخش پدربزرگ و مادربزرگ ها با هدف حفظ قصه های قدیمی نقاط مختلف کشور از گزند فراموشی بوده که در ۲ دوره اخیر به این جشنواره افزوده شده است.
خواجه نژادیان افزود: برخی افراد پرده های نقالی دینی و کهن ایرانی را در گنجه های خود دارند و هدف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیرون آوردن این رسوم قصه گویی و ثبت و ضبط آنها است.
او در مورد تغییرات و نگاههای جدید این دوره از جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم اظهار داشت: توجه به زمینه طنز و لبخند در قصه گویی سال جاری به محورهای این جشنواره افزوده و شعار «با قصه لبخند بسازیم» برای این دوره از رویداد قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب گردید.
خواجه نژادیان افزود: قصه کارآفرینان با محوریت کسب و کار و بخش قصه گویی دینی و قرآنی از دیگر بخش های جدید این جشنواره است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس اظهار داشت: جشنواره سال جاری ۲ جایزه ویژه هم دارد که یکی به برگزیده قصه گویی با محوریت سردار شهید قاسم سلیمانی و دیگری به برگزیده قصه گویی با تاکید بر لبخند اهدا می شود.
معاون فرهنگی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس هم در این جلسه اعلام نمود: قصه گوهای گروههای سنی مختلف باید بعد از ثبت نام در سامانه قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آثار خویش را ارسال نمایند.
معصومه دستوری اضافه کرد: عمومی سازی و مردمی سازی قصه گویی، فراگیری آن بعنوان یک رویکرد تربیتی و ثبت جهانی قصه گویی ایران از اهداف کلی این جشنواره قصه گویی است.
او افزود: بیست و پنجمین جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قسمت های آئینی و سنتی، مدرن و کلاسیک، زبان اشاره و ۹۰ ثانیه ای برگزار می گردد.
دستوری در رابطه با محورهای این جشنواره اظهار داشت: قصه قرآنی، دینی و مذهبی، قصه کارآفرینان، قصه نامداران ایرانی، قصه آزاد، قصه ویژه سردار سلیمانی و طنز و لبخند است.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس افزود: غیر از قصه ۹۰ ثانیه ای که از گروه سنی خردسال تا پدر بزرگ و مادر بزرگ می توانند در آن شرکت نمایند، شرط سنی سایر محورها ۱۲ سال به بالا است.
او با اشاره به اینکه مدت زمان هر قصه باید پنج تا ۱۰ دقیقه باشد، افزود: در انتها مرحله استانی ۱۵ قصه گوی برگزیده به مرحله کشوری معرفی می گردند.
دستوری اظهار داشت: برگزیدگان قصه گویی دوره گذشته جشنواره به صورت مستقیم به مرحله بین المللی راه می یابند.
او بیان نمود: شرکت کنندگان مرحله بین المللی باید آثار خویش را همراه با یک نسخه ترجمه روان ارسال نمایند و شرکت کنندگان بخش ملی نمی توانند برای بخش بین الملل اثر بفرستند.
دستوری افزود: فارس در بیست و چهارمین دوره قصه گویی یک هزار و ۷۵ اثر عرضه کرد و مریم سهرابی در قسمت منطقه ای انتخاب|شد.
به گفته مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، حذف مرحله منطقه ای و بخش پادکست از دیگر تفاوت های بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی کانون با دوره های گذشته است.


منبع:

1402/06/21
20:23:13
5.0 / 5
294
تگهای خبر: ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری