مرمت یخدان میرفتاح ملایر پاییز سال جاری تمام می شود

مرمت یخدان میرفتاح ملایر پاییز سال جاری تمام می شود

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر اظهار داشت: با تأمین اعتبار ۱.۵ میلیارد تومانی برای مرمت یخدان میرفتاح، ساخت گنبد بنا با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام می باشد و تا پایان پاییز سال جاری تمام می شود.


یخچال میرفتاح یادگار دوران قاجار در بلوار ۱۵ خرداد ملایر است که ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۲۴۲ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این بنای گنبدی توسط شخصی به نام میرفتاح در دوره قاجار از آجر ساخته شده است. ارتفاع بنا از کف تا گنبد ۱۲ متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ ۴ متر است. یخدان دارای سه قسمت یخدان در منفی سطح زمین و در عمق هشت متری، ساقه گنبد و گنبد اصلی است.
«یخدان میرفتاح در ملایر فرو ریخت»، این تیتر اغلب خبرگزاری ها و رسانه های محلی در روز ۱۲ فروردین سال ۱۳۹۸ بود که دل هر دوستدار بناهای تاریخی و آثار فرهنگی را به درد آورد.
بارش های سیل آسای فروردین ماه آن سال به بخش فوقانی و طاق این بنای تاریخی بعنوان تنها یخدان غرب کشور، صدمه جدی وارد کرد. ۵۰ درصد ساقه گنبد صدمه دید و گنبد اصلی بر اثر شدت بارش ها فرو ریخت.
حالا سال جاری پنجمین سالی است که ملایری ها پیکر نیمه جان این بنای تاریخی را به نظاره نشسته اند. ابتدا قرار بود اعتباراتی از ستاد مدیریت بحران به مرمت یخدان تعلق بگیرد که نشد.
آن چه در سال ۹۸ و ۹۹ اتفاق افتاد، مستندسازی از وضع موجود(فتوگرامتری)، صدمه شناسی و تهیه حصار با اعتباری بیشتر از ۱۲۰ میلیون تومان از محل استانی بود.
در سال ۱۴۰۰ هم از محل استانی و ردیف متوازن، ۲۱۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت بنا تخصیص یافت و آواربرداری، تخریب و جداسازی الحاقات، تخریب پایه های فرسوده، استقامت بخشی پایه های بیرونی بنا، مقاوم سازی پیِ اثر، خرید مصالح چوبی، ساخت قالب، تخلیه و حمل آوار به بیرون از محوطه انجام شد.
سال قبل هم ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در چارچوب اوراق برای مرمت یخدان میرفتاح تخصیص یافت که عملیات گودبرداری با فاصله از دیوار اصلی به عمق بیشتر از چهار متر به متراژ دور گنبد به مساحت ۴۸ متر انجام شد و علاوه بر ایجاد دیوار سنگی، در فاصله هر چهار متر پایه بتی تعریف و با تزریق بتن و ایجاد کمربند بتنی، استقامت بخشی در بستر خاک انجام شد تا بعد از احیای طاق، ساقه و پایه دوام و مقاومت لازم را برای نگهداری داشته باشد.
اما عملیات اجرای گنبد یخدان از آغاز سال جاری و با تأمین اعتبار از محل سفر ریاست جمهوری به استان همدان شروع شده و حالا در پنجمین سال، به ایستگاه انتهایی مرمت نزدیک می شود.
به قول رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر، حدود ۱.۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای مرمت یخدان میرفتاح تخصیص یافت.
ابراهیم جلیلی در گفتگو با ایسنا، از عقد قرارداد با پیمانکار برای اجرای گنبد اطلاع داد و مطرح کرد: دو ماه است که پروژه شروع شده و تابحال حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
جلیلی اجرای گنبد را کاری دقیق و زمان بر دانست و اضافه کرد: مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هم از محل اعتبارات استانی برای مرمت این بنای تاریخی مصوب شد که برای اجرای حصار یخدان هزینه می شود.
وی با اشاره به اینکه قرارداد اجرای حصار یخدان با پیمانکار منعقد و عملیات اجرایی آن شروع شده است، اظهار داشت: با اجرای گنبد این بنای تاریخی، تا پایان پاییز مرمت بنا تمام می شود.1402/05/29
11:36:25
5.0 / 5
237
تگهای خبر: ثبت , خرید , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری