تناقض هایی درباره ی تعرض به کوشک قاجاری

تناقض هایی درباره ی تعرض به کوشک قاجاری

فقط سفر: ماجرای تعرض به کوشک قاجاری وارد فاز جدیدی شده است؛ دوستداران میراث فرهنگی اراده متولیان در صیانت از این میراث ملی را زیر سوال برده اند، اما معاون میراث فرهنگی یزد می گوید کوشک خط قرمز آن هاست و هیچ تعرض و تخریبی رخ نداده است. از طرف دیگر، رئیس اداره کل میراث فرهنگی ابرکوه می گوید از شهرداری به خاطر تعرضی که داشته، شکایت کرده و گفته اند که جدول ها باید با رأی دادگاه جمع شود و هر تخلفی که انجام شده باید با رأی دادگاه با آن برخورد شود.


خیابان کشی در حریم و عرصه «کوشک عزت آباد» ابرکوه چندی است که توجه رسانه ها و فعالان میراث فرهنگی را به خود جلب کرده است و علیرغم این که میراث فرهنگی یزد بعد از اعتراض های و واکنش ها، مانع ادامه فعالیت شهرداری در زمینه این اثر ملی شد، اما جمع نشدن جدول کشیده شده، ابهاماتی را در رابطه با وضعیت کوشک، احتمال تعرض باردیگر و موضع میراث فرهنگی استان یزد در محافظت از این اثر ملی، مطرح کرده است.
دوستداران میراث فرهنگی معتقدند متولی میراث فرهنگی یزد اراده جدی برای محافظت از کوشک تاریخی عزت آباد ندارد؛ چون که از سال ۱۳۹۸، زمانیکه حریم این اثر ملی مصوب و ابلاغ گردیده، برخلاف تعهدی که در رابطه با نصب سازه حفاظتی در اطراف کوشک داشته، هیچ سازه حفاظتی ایجاد نکرده و کوشک ابرکوه بارها از جانب شهرداری مورد تعرض واقع شده است.
ایسنا برای پیگیری از سر انجام وضعیت کوشک عزت آباد ابرکوه که بارها و به بهانه خیابان کشی مورد تعرض واقع شده است، با رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه و همینطور معاون میراث فرهنگی استان یزد، که بعد از آخرین تعرض ها بازدیدی از ابرکوه داشت، گفت وگوهایی انجام داد که حاکی از تناقض هایی در قسمتهایی از اظهارات متولیان میراث فرهنگی در مبحث محافظت از این میراث ملی و پیگیری تخلفات رخ داده است.
درحالی که جواد عادل ـ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه ـ به ایسنا اظهار داشت که میراث فرهنگی از شهرداری شکایت کرده و جدول های باقی مانده در کوشک باید بعد از رای دادگاه جمع آوری شود. معاون میراث فرهنگی استان یزد اظهار نمود که هیچ شکایتی از شهرداری نشده و با توافق جلو اقدامات شهرداری گرفته شده است و جدول های باقی مانده هم خارج از عرصه و حریم کوشک هستند.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه دلیل نصب نشدن حصار حفاظتی در کوشک عزت آباد را نداشتن اعتبار کافی دانست، اما معاون میراث فرهنگی یزد نصب این سازه حفاظتی را به اجازه مالک شخصی کوشک منوط دانست که با هیچ اقدامی در کوشک عزت آباد موافقت نمی نماید.

از شهرداری شکایت کردیم
جواد عادل ـ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه ـ در رابطه با آخرین وضعیت کوشک عزت آباد به ایسنا اظهار داشت: طرح جایگزینی برای خیابانی که قرار بود در زمینه کوشک ایجاد شود، در نظر گرفته شده است که کوشک عزت آباد را دور خواهد زد و دیگر در زمینه کوشک قرار ندارد. البته این طرح قدیمی است و هم اکنون بازبینی شده و باید مورد تأیید کمیته فنی قرار گیرد.
او اضافه کرد: کوشک عزت آباد در ملک یک شخص قرار گرفته که عملا تمام کارهای حفاظتی را متوقف و اعلام نموده برای محوطه هیچ اقدامی نمی کند تا وقتی که مشکل خودش حل شود. خرید و فروش هکتارها زمین به واسطه کوشک عزت آباد متوقف شده است و اگر مشکل مالک حل شود، اظهار کرده که حاضر است تا چندین میلیارد در این محوطه تاریخی هزینه کند.
عادل همینطور در رابطه با جدول هایی که به منظور خیابان کشی هنوز در محدوده کوشک عزت آباد هستند، اظهار داشت: جمع آوری این جدول ها باید با رای دادگاه صورت گیرد و هر تخلفی که انجام شده باید با رای دادگاه با آن برخورد شود. ما خودمان نمی توانیم جدول ها را جمع نماییم و فقط می توانیم از لحاظ حقوقی کار را پیگیری نماییم و از شهرداری به علت این اقدامات شکایت کردیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه در رابطه با سازه حفاظتی کوشک هم اظهار نمود: تا کنون اعتباری برای نصب این سازه نداشتیم. اگر اعتباری بابت این کار داشته باشیم، سازه را نصب خواهیم کرد.
وی در ادامه به واکنش های شدید دوستداران میراث فرهنگی به وضعیت کوشک ابرکوه اشاره نمود، درحالی که به قول او از دیگر آثار تاریخی این منطقه غافلگیر شده اند و اظهار داشت: این کوشک از نظر تاریخی بین آثار ابرکوه شاید در رتبه های آخر قرار داشته باشد. گنبد عالی با هزار سال قدمت، مناره های نظامی با قدمت بیشتر از ۷۰۰ سال، قلعه ربات با هزار سال قدمت یا قلعه های مهم دیگر با قدمتی از دوران ساسانی و چندین مقبره از دوره سلجوقی به بعد در ابرکوه همچون آثار تاریخی هستند که به علت نداشتن بودجه و اعتبار رو به نابودی هستند. نمی دانم چرا امروز همه رسانه ها و میراث دوستان روی «کوشک عزت آباد» متمرکز شده اند، البته که این اثر مهم می باشد، اما کاش مقدمه ای باشد برای توجه به مابقی آثار ابرکوه که در نوع خودشان بی نظیر هستند.
او افزود: «عزیزالدین نسفی» یک شخصیت بین المللی در حوزه عرفان است که کتاب های ویژه ای دارد و در عموم دانشگاه های دنیا این کتاب ها تدریس می شوند، مقبره این فیلسوف در ابرکوه است که محراب آن در دنیا کم نظیر است، اما امروز درحال از بین رفتن است. دوستانی که با عنوان دوستداران میراث فرهنگی درحال فعالیت هستند باید از کوشک عزت آباد برای آبادی تمام آثار تاریخی ابرکوه استفاده نمایند. ما کوشک های دیگری هم داریم که زیباتر از عزت آباد هستند. ما دوستدار میراث ۲۰۰ ساله هستیم یا دوستدار میراث هزارساله؟ کوشک عزت آباد هم اکنون نماد تاریخی ابرکوه شده که واقعا به نظر من این طور نیست.

هنوز هیچ تعرض و تخریبی اتفاق نیفتاده است
عبدالمجید شاکری شمسی ـ معاون میراث فرهنگی استان یزد ـ هم در اظهاراتی به ایسنا اظهار داشت: فعالیت در کوشک عزت آباد کاملا متوقف شده و مقرر است مسیر جایگزینی را که خارج از محدوده عرصه اثر ملی باشد، توسط مشاور به ما عرضه کنند و اگر این طرح عرضه شود ما در شورای فنی آنرا بررسی خواهیم کرد، اگر نه که اجازه فعالیت در این محدوده را نخواهیم داد و محکم پای آن ایستاده ایم.
او در رابطه با جدول هایی که هنوز در محدوده کوشک عزت آباد هستند، بیان نمود: جدول های باقی مانده در زمینه کوشک عزت آباد نیست، کارگاه و سنگ های جدولی که در زمینه بودند، جمع آوری و پاکسازی شدند و حتی تخریبی هم گفته شده بود اصلا در زمینه کوشک اتفاق نیفتاده است. این ملک مالک خصوصی دارد و هرگونه فعالیت میراث فرهنگی در آن نیازمند رضایت مالک است. خود مالک نمی خواهد کوشک عزت آباد حفظ شود چون به دنبال سرمایه گذاری در زمینهای اطراف آن است و خیابان کشی هم به درخواست خود مالک بوده تا زمین ها به هم متصل شوند؛ چونکه زمانیکه تجاری سازی شوند، به نفع سرمایه گذار می شود.
شاکری افزود: با این وجود میراث فرهنگی به مالک پیشنهاد داده که مسیر خیابان اصلاح گردد و از تغییر کاربری مابقی زمین ها حمایت می کند، اما بنای کوشک عزت آباد را حفظ کند. سال قبل با بودجه ۱۰۰ میلیون تومان می خواستیم دیوار حصار این مجموعه را احیا نماییم، اما مالک اجازه نمی داد و با دستور قضایی این کار انجام شد و مجبور شدیم با فاصله حدود ۳۰ سانتی متر از حریمِ بنا این دیوار را بکشیم و به هر نحوی بود حصار را کشیدیم.
معاون میراث فرهنگی یزد در رابطه با سازه حفاظتی که قرار بود برای کوشک عزت آباد نصب شود، اظهار داشت: در این مجموعه خلأ قانونی داریم و باید مالک به انجام کار ما رضایت دهد، اما هر چه نیاز داشته باشد برای آن اعتبار می گذاریم. سال جاری فقط حدود سه چهار میلیارد تومان اعتبار به ابرکوه اختصاص دادیم و واقعا اگر این مجموعه به اعتباری نیاز داشته باشد و مالک هم همکاری کند ما از هیچ چیز دریغ نمی نماییم.
شاکری با بیان اینکه میراث فرهنگی شکایتی از شهرداری نکرده است، اضافه کرد: پیگیری حقوقی انجام شد و اخطار دادیم که در صورت ادامه کار شکایت خواهیم کرد و به توافق رسیدیم کار متوقف شود و اگر غیر از اصلاح مسیر اقدامی صورت گیرد شکایت خواهیم کرد.
شاکری در واکنش به اینکه گفته می شود میراث فرهنگی اراده جدی در مقابل محافظت از کوشک عزت آباد و اقدامات شهرداری نداشته است، اظهار نمود: من به در خانه هر کسی که گله کرده می روم و می پرسم که میراث فرهنگی کجای کار اهمال کرده است؟ در رابطه با کوشک عزت آباد عزم ما جدی بوده؛ چونکه این بنا ثبتی است و وظیفه ما حفظ آن است. هم فرماندار، هم استاندار و هم میراث فرهنگی برای حفظ این اثر و دیگر بناهای تاریخی ابرکوه عزم جدی دارند و خط قرمز آن هاست.
او افزود: حالا این که دو تا سنگ جدول را که خارج از محدوده حریم و عرصه هم است تخریب نکردیم، دلیل نمی شود که اهمال کرده باشیم. در زمینه این اثر هنوز هیچ تعرض و تخریبی اتفاق نیفتاده است و ادعاهایی که می شود فقط حرف است. ما بر مبنای ضابطه و اصول خود عمل می کنیم؛ نه این که تحت تأثیر رسانه قرار بگیریم، البته که پاسخگوی تک تک بزرگواران هم هستیم. من هم اگر در حق میراث فرهنگی کشور کوتاهی انجام بدهم یک لحظه روی صندلی خود نمی نشینم.
منبع:

1402/05/02
08:32:24
5.0 / 5
235
تگهای خبر: ثبت , خرید , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری