مسؤول پرونده دوتار مطرح كرد

رد ادعای ثبت یک پرونده در یونسکو

رد ادعای ثبت یک پرونده در یونسکو

فقط سفر: سرپرست گروه آوای تبری در حالی مدعی شده است پرونده «دوتار تبری»  را برای ثبت در یونسکو آماده کرده است، که مسؤول تهیه پرونده جهانی «مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار» اصرار کرد که هیچ پرونده ای به نام «دوتار تبری» در یونسکو ثبت نمی گردد.


جلال محمدی، سرپرست گروه «آوای تبری» شامگاه دوشنبه (دوازدهم تیرماه) در جریان برگزاری کنسرت این گروه در تالار وحدت، ادعا نمود که پرونده «دوتار تبری» را برای ثبت در یونسکو درحال آماده سازی دارد و این ساز بزودی در یونسکو ثبت می شود.
اما بهروز وجدانی ـ مسؤول تهیه پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار ـ در گفتگو با ایسنا، این ادعا را رد و تصریح کرد که یک پرونده نمی تواند دو بار (از سوی یک کشور) در یونسکو ثبت گردد. پرونده «دوتار» در سال ۲۰۱۹ با عنوان «مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار» در یونسکو ثبت شده است که قلمرو آن پنج استان خراسان (شمالی، رضوی و جنوبی)، گلستان و مازندران است.
او افزود: دوتار در این استان ها در چارچوب یک پرونده به یونسکو عرضه و مستندات صوتی و تصویری و یک متن انگلیسی ۴۰ صفحه ای از آنها تهیه شده است. در این پرونده از دوتار مازندران هم گفته شده است و اجراهای آقای «اسحاقی» دوتارنواز معروف این استان به صورت عکس و فیلم یک دقیقه ای در پرونده جهانی دوتار ثبت شده است.
وجدانی اظهار نمود: تاکید می کنم که پرونده ای به نام «دوتار تبری» درحال ثبت شدن نیست و ثبت هم نخواهد شد. در کنوانسیون ۲۰۰۳ که به محافظت از میراث فرهنگی ناملموس مربوط می شود، کشورها عضو هستند و این کشورها هستند که پرونده ها را به یونسکو عرضه می دهند. در ایران هیچ پرونده ای ثبت یونسکو نمی گردد، مگر اینکه زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با امضای وزیر به یونسکو ارسال شود.
مسؤول تهیه پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار همینطور اظهار داشت: افرادی که نوازنده دوتار تبری هستند و به این ساز علاقه دارند، تلاش کنند آن چیزی را که هست تقویت نمایند و به تربیت و تدریس شاگردانی در این عرصه بپردازند. وقت و انرژی خویش را صرف آموزش و پژوهش برای دوتار کنند، نه برای ثبت پرونده ای که پیشتر تهیه و ثبت شده است.
منبع:

1402/04/14
12:18:12
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری