نقش برجسته ساسانی بعد از بازگشت به ایران چه می شود؟

نقش برجسته ساسانی بعد از بازگشت به ایران چه می شود؟

فقط سفر: نقش برجسته ساسانی، که بعد از حدود 35 سال به ایران بازگردانده شد، مقرر است در موزه ملی به معرض نمایش گذاشته شود، اما تا آن وقت، این سنگ نگاره چه خواهد شد؟


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، موزه ملی ایران جایی است که بطور معمول اموال و اشیای تاریخی استردادی به کشور، به آن تحویل داده می شود. جبرئیل نوکنده، رئیس کل این موزه، روندی که این آثار در زمان بازگشت و بعد از آن به ایران طی می کنند را اینگونه شرح داده است: «آثار تاریخی موزه ای که به قصد استرداد یا برگزاری نمایشگاه از کشوری به کشوری دیگر منتقل می شوند، در کشور مبدأ، با حضور امین اموال /نمایندگان قانونی، بسته بندی و پلمب می شوند. باتوجه به اینکه یکی از فاکتورهای مهم در حفظ و نگهداری آثار تاریخی، شرایط محیط پیرامون آنها به لحاظ دما، رطوبت نسبی، میزان آلاینده­ های گازی، ذرات معلق هوا و آفات (حشرات و میکروارگانیسم ها) و غیره است، این آثار طی زمان در محیط نگهداری خود با تعدادی از متغیرهای فوق به پایداری می­رسند.
پس هرگونه جابه جایی آثار از یک محیط به محیط دیگر ضمن آن که می تواند تنش هایی را به آنها وارد کند، موجب انتقال آلودگی ها همچون آفات از محیط اولیه به محل جدید می شود­. بعد از انتقال، اثر به یک دوره کوتاه قرنطینه یک تا دو روز و گاه بیشتر، بستگی به نوع اثر، نیاز دارد تا بتواند به مرور خودرا با شرایط آب وهوایی جدید از نظر دما، رطوبت و... تطبیق دهد.
شیء در فضایی جدا از سایر اشیاء نگهداری می شود تا اگر از کشور مقصد یا در طول مسیر حشرات یا عناصر آفت زای دیگری همچون میکروارگانیسم ها در بسته بندی آن وارد شده اند از آن جدا شده و مطمئن شویم این حشرات وارد مخازن نمی شوند و همین طور به سایر آثار آسیب وارد نمی­ کنند. موارد ذکر شده درباره ی آثاری که از کاوش باستان­شناسی منتقل می شوند نیز صدق می کند.
بعد از گذراندن دوره قرنطینه، شئ با حضور نمایندگان قانونی/ امین اموال از بسته بندی خارج می شود و توسط کارشناس حفاظت و مرمت، گزارش وضعیت(Condition Report) آن تهیه می شود تا از سلامت شیء در جابجایی و سفر اطمینان حاصل شود. گزارش وضعیت با فرم تهیه شده قبل از بسته بندی تطبیق داده شده و سلامت فیزیکی اثر، مستندنگاری و بررسی می شود.»


رئیس کل موزه ملی ایران که به بهانه بازگشت نقش برجسته ساسانی به ایران، این توضیحات را ارائه کرده است، در ادمه اظهار داشت: «درباره اشیای استردادی و حتی نمایشگاهی به امانت سپرده شده، هیأت عالی کارشناسی، آثار را از نظر اصالت بررسی می کنند تا بدانند آثاری که به کشور استرداد شده، اصالت تاریخی دارند یا خیر و نتیجه آن در صورت جلسه ای تنظیم می شود. همین مورد برای آثاری که برای نمایشگاه به امانت گرفته می­ شود نیز صادق است.
مرحله پایانی تهیه ویترین مناسب، طرح محتوایی نمایش، تنظیم زیرنویس و اطلاعات کافی درباره ی اثر و انجام تشریفات نمایش و رونمایی از آنست تا بتوانیم اطلاعات کافی و درست را به بازدیدکنندگان ارائه دهیم.»
نقش برجسته ساسانی، درحالی چهارشنبه هفتم تیرماه ۱۴۰۲ از انگلیس به ایران بازگردانده شد که بنابر اطلاعات ارائه شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شیء که موزه بریتانیا تا کنون اصالت آنرا تایید کرده است، در سال ۱۹۸۸ میلادی، مصادف با ۱۳۶۷ خورشیدی از ایران به امارات قاچاق شده است. این اثر سال ۲۰۰۶ از امارات خارج شده و در سال ۲۰۱۶ در فرودگاهی در لندن شناسایی و توقیف شده و سپس به موزه بریتانیا تحویل داده شده است. این موزه که بعد از بررسی شیء و شناسایی مبدأ احتمالی، موضوع را به ایران اطلاع داده بود، بعد از تکمیل پروسه حقوقی و قانونی استرداد آن، در توافقی با ایران، این نقش برجسته را به مدت سه ماه در موزه بریتانیا به نمایش گذاشت.
مبدأ برداشت این سنگ نگاره هنوز مشخص نیست، اما کارشناسان موزه بریتانیا احتمال داده اند این سنگ نگاره از استان فارس جدا شده است.
منبع:

1402/04/09
14:39:31
5.0 / 5
303
تگهای خبر: سفر , صنایع دستی , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری