مدیركل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان:

بازاری که به فرهنگ ما احترام می گذارد چین و روسیه است

بازاری که به فرهنگ ما احترام می گذارد چین و روسیه است

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اعلان اینکه قانون پیمان سپاری ارزی ملغی شده است، اظهار داشت: یک سال است که درحال پیگیری امکان صادرات آزاد نقره هستیم، ولی هنوز به نتیجه نرسیده ایم؛ تنها راه این است که مصوبه‌ی آن ملغی اعلام شده و قصه‌ی پشتوانه بودنِ نقره برای بانک مرکزی برداشته شود، چونکه نقره دیگر یک فلز گرانقیمت نیست که فقط روی پشتوانه بودنِ آن حساب نماییم.در ابتدای نشست مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهردای اصفهان که امروز چهارشنبه (۱۷ خردادماه) و بمناسبت روز جهانی صنایع دستی در خانه مشروطیت اصفهان برگزار شد، علی قاسم زاده، شهردار اصفهان با ابراز خرسندی از این که امسال، اصفهان نوروز خوب و ماه مبارک پربرکتی را داشته و هفته فرهنگی اصفهان نیز به خوبی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از ظرفیتهای اصفهان شهر زندگی، برگزاری رخدادهای فرهنگی در سطح ملی و بین المللی بود که از آغاز سال در اصفهان شاهدِ آن بودیم، این زنجیره تا امروز رسیده و ما برای برگزاری یک رخداد ملی و بین المللی در خدمت مردم هستیم که بتواند انعکاس دهنده‌ی یکی از ظرفیت ها یا نشانه های هویتی شهرِ ما یعنی صنایع دستی باشد. خدا را شاکریم این فرصت فراهم گردید که اصفهان عزیز را از منظر و دریچه دیگری به کشور و به جهان معرفی نماییم، هرچند آن چه واضح و آشکار است نیاز زیادی به معرفی ندارد

او افزود: یکی از بهترین دوران تعامل و همکاری میان شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در دوره جدید مدیریت رقم خورده است، البته تعامل من با میراث در سالهای گذشته و به فراخور مسئولیتی که داشتم تعامل ضروری و لازمی بود، اما در این دوره از مدیریت شهری به دلیل نوع نگاهی که دکتر ایزدی به مسائل دارند شاهد اتفاق های خیلی خوبی هستیم و مسائلی در شهر بررسی و تحلیل و حل می شود که برخی از آنها در ریشه در ۱۰ یا ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته‌ی اصفهان داشته است. این همدلی و همراهی و هم افقی که در این دوره بین شهرداری و میراث فرهنگی شکل گرفته نویدبخش اتفاقات خوبی برای آینده‌ی نزدیک در شهر اصفهان است؛ ضمن این که مسائلی را به صورت مشترک با عزیزان میراث فرهنگی روی میز داریم که درحال حاضر نمی توان آنها را رسانه ای کرد، ولی در آینده نزدیک خبرهای خوبی را برای مردم اصفهان و به خصوص اهالی فرهنگ و طرفداران میراث فرهنگی شهر خواهیم داشت که به خوانش بهتر شخصیت اصفهان کمک می نماید و نشانه های شهری که به مرورزمان فراموش شده بود مجدداً دیده شده و در معرض دید گردشگران قرار گیرد.

شهردار اصفهان بیان نمود: خدا را شاکرم در دوره ای در مدیریت شهر اصفهان قرار گرفتم که عزیزی مانند دکتر ایزدی در حوزه میراث فرهنگی با نگاهی راهگشا به بهترشدن شرایط شهر و احیای هویت و شخصیت تاریخی شهر اصفهان کمک می کنند. امیدوارم قدردان این فرصتِ شاید تاریخی باشیم چونکه نمی دانم چنین فرصتی تکرار خواهد شد یا خیر؛ اما امیدوارم ما بتوانیم از این فرصت کمال استفاده را ببریم و امیدوارم و مردم اصفهان هم که مردم فهیم و قدرشناسی هستند قدردان این نوع مدیریت ها در شهر اصفهان باشند.

در ادامه نیز علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار نمود: خیلی خوشحالم که امروز در اصفهان یک اصل مدیریتی پیاده می شود و آن، تعامل بین دو نهاد یا دستگاه بسیار مهم یعنی شهرداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شکل گیری توسعه پایدار می باشد. این اتفاق ِمیمون و مبارک که بطور قطع مدیریت آقای قاسم زاده در شهرداری سبب شد که ما هم بر مبنای آن نوع ریل گذاری حرکت نماییم که ایشان در مدیریت شهری پایه گذاری کردند قاعدتاً نتایج بسیار خوبی را برای توسعه پایدار، توسعه گردشگری و توسعه اقتصاد گردشگری شهر خواهد داشت و امیدوارم اتفاقات بهتری را در شهر شاهد باشیم.

او اضافه کرد: وظیفه خود می دانم که روز جهانی صنایع دستی را به همه کسانی که در این گیتی و در جغرافیای مقدسی به نام ایران و جغرافیای ارزشمندی به نام اصفهان زندگی می کنند که خاستگاه هنر ایران زمین بوده و هست و به همه هنرمندان و هنردوستان تبریک بگویم. امیدوارم بتوانیم هنر پرارزش و متعالی ایران زمین را به نحو ارزشمندی حفاظت نماییم و به نسل آینده ای انتقال دهیم که بیشتر از امروز نیازمند المان ها و ابزارهای هویتی خودش است و خواهد بود. امیدوارم این آغاز، شروعی پرشکوه برای تعالی هنر ایران زمین به ویژه هنر اصفهان زیبا باشد و اتفاقات خوبی هم در این هفته رخ دهد.

در ادامه این نشست پرسش های خبرنگاران و پاسخ های مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و شهردار اصفهان بیان شد.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در بخشی از پاسخ های خود به پرسش های خبرنگاران، اظهار داشت: شهرهای خواهرخوانده فرصت خوبی برای معرفی هنرهای سنتی و صنایع دستی است که البته این اتفاقات کم وبیش رخ داده و امیدوارم افزایش پیدا کند؛ هدف گذاری ما نیز برای جشنواره های بین المللی همین مسئله است، ضمن این که سایر ارتباطاتِ ما با کشورهایی مانند چین و روسیه نیز زمینه های مناسبی را در مورد صنایع دستی بوجود آورده است.

او در بخش دیگری بیان نمود: در مورد ضرورت اهدای صنایع دستی نیز بااینکه دولت با مشکل مالی مواجه می باشد، ولی بااین حال این مورد از جانب اصفهان در حوزه صنایع دستی اتفاق می افتاد و خرید اقلامی به جز صنایع دستی برای هدایا مدلول آن چنانی ندارد و هدایا غالباً در حوزه صنایع دستی خریداری می شود.

ایزدی با طرح این پرسش و گلایه از این که چرا فرش باید زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، در مورد اعطای درجه های هنری به هنرمندان نیز توضیح داد: پس از قریب به ۱۹ سال موضوع درجه های هنری نیز حل شد تا مجموعه‌ی هنرهای سنتی و صنایع دستی، خودش تشخیص دهد که چه کسی حائز درجه هنری یک، دو و سه است؛ درحالی که قبل از آن تحت اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از پاسخ خود به پرسش خبرنگاران با اشاره به اینکه قانون پیمان سپاری ارزی ملغی شده است، تاکید کرد که در میدان نقش جهان صنایع دستی چینی وجود ندارد. وی در این خصوص توضیح داد: در میدان نقش جهان شاید در حوزه‌ی جواهرسازی به علت چرخه تولید و تراشِ آن جنس چینی دیده شود اما غالب میدان نقش جهان که هویت صنایع دستی کشور است به هیچ عنوان جنس چینی وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر، با اشاره به اینکه این اداره تاکید بسیاری روی موضوع ارزیابان صنایع دستی داشته است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بخش عمده ای از مسائل گمرکی حل شده و در حال حاضر گمرک، ارزیابیِ اهل فن را دارد که انجا برای بحث صادرات مستقر هستند، اما این صنعت یک ایراد بزرگی دارد و اینست که مستقیماً درگیر مسائل سیاسی است و تبلیغات منفی بر ضد کشور ما بخصوص در اغتشاشات متأسفانه بازار ما را گرفتار چالش جدی کرده است، اما الآن وضعیت بهتر است و امیدوارم بتوانیم توسعه کمّیِ صنایع دستی را داشته باشیم.

ایزدی افزود: هم اکنون چیزی که واقعاً نیاز است در زمینه مجموعه هایی مثل تولیدات مس کشور است که مس را با قیمت گزافی به تولیدکنندگان صنایع دستی ارائه می کنند. در این خصوص پیشنهادهایی خدمت وزیر میراث فرهنگی داشتیم تا بتوانیم مس را باقیمت نازل تری به چرخه هنری وارد نماییم که البته کار بسیار سختی است.

شهردار اصفهان نیز در بخش دیگری از پاسخ های خود به پرسش های خبرنگاران اظهار نمود: ظرفیت استفاده از صنایع دستی استان اصفهان در تفاهمنامه ها با خواهرخوانده ها پیشبینی و قرار شده تا دوستان ما در حوزه گردشگری و اداره ارتباطاتِ شهرداری الگویی را استخراج کنند و ببینند در هر شهرِ خواهرخوانده چه نوع صنایع دستی خواهان دارد و این مورد نیز بررسی شود که بتوانیم بازارهای دوره ای و یا دائمی را در شهرهای خواهرخوانده ایجاد کنیم؛ هرچند که الآن نسبت به چند ماه گذشته تعاملات بهتری با شهرهای خواهرخوانده انجام شده و بااینکه انقباض و انبساط هایی هم داشته ایم ولی الآن روبه انبساطِ ارتباطات با شهرهای خواهرخوانده است؛ ضمن این که در سالهای گذشته نیز بازارچه های عرضه‌ی محصولات فرهنگیِ شهر اصفهان در شهرهای خواهرخوانده را داشتیم که در مواردی موفق یا ناموفق بوده ایم ولی بطور قطع این مورد را تحلیل خواهیم کرد.

سپس خبرنگار ایسنا این پرسش را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بیان کرد که در کشورهایی مانند چین و ترکیه، صادرات نقره آزاد است، به علت این که برای کشور ارزآوری دارد، اما در ایران صادرات بیش از ۳ کیلوگرم نقره مجاز نیست و دلیل آن هم نگرانی بانک مرکزی است چونکه نقره را پشتوانه خود می داند. در این خصوص سال قبل به میزبانی اصفهان و با حضور دکتر جلالی، معاونت صنایع دستی کشور میز ملی صادرات برگزار و مباحثی در این خصوص عنوان شد که ادامه نیافت. آیا در این خصوص نتایجی حاصل شده و در امکان صادرات نقره تغییری بوجود آمده است؟

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا و با اشاره به اینکه در دوره پهلوی اول، قانونی وضع و نقره پشتوانه بانک مرکزی شد، اظهار داشت: عملاً یک سال است که درحال پیگیری این مورد هستیم ولی هنوز به نتیجه نرسیده ایم. تنها راه اینست که آن مصوبه ملغی اعلام گردد و این قصه‌ی پشتوانه بودنِ نقره برداشته شود، چونکه نقره واقعاً دیگر یک فلز گران قیمت نیست که فقط روی پشتوانه بودنِ آن حساب نماییم. بهرحال ما در این خصوص هم پیگیری هایی انجام دادیم و امیدوارم این قصه حذف شود.

خبرنگار ایسنا همین طور بر مبنای اشاره‌ی شهردار اصفهان به ورود گسترده گردشگران چینی و تأثیر آن بر صنایع دستی اصفهان، این مورد را بیان کرد که هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی استان اصفهان بارها این مورد را مطرح کرده اند که تنها ورود گردشگران چینی برای صنایع دستی اصفهان راهگشا نیست، چونکه این گروه از گردشگران فقط به لحاظ کمیت افزایش پیدا کرده اند، اما به لحاظ مالی توریستهایی هستند که توانایی خرید صنایع دستی را ندارند و عمدتا با تورهای گردشگری ارزانقیمت و فقط به قصد گردش و تفریح به اصفهان سفر می کنند و شاید در سایر زمینه های گردشگری ازجمله اقامت و خوراک اندک ارزآوری حاصل شود، اما در حوزه صنایع دستی چنین نیست؛ ازاین رو ورود حجم گسترده گردشگران چینی به اصفهان در حوزه صنایع دستی برای اصفهان منفعتی ندارند.

علی قاسم زاده، شهردار اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا بیان نمود: چیزی که من در مورد گردشگران چینی عرض کردم از قول وزیرمختار سفارت چین بود که به اصفهان و به شهرداری آمد و بعنوان حافظ حقوق شهروندان چینی که بعنوان توریست به اصفهان وارد می شدند از ما انتظاراتی را داشت ازجمله بحث امکان تبدیل پول و دریافت پول از کشور مبدأ در ایران، اما من خیلی شناختی از اخلاق اقتصادی اهالی چین ندارم و از وزیرمختار سفارت چین نقل قول کردم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا و با اشاره به اینکه گردشگری یک صنعت، یک علم و یک تخصص است، اظهار داشت: متأسفانه مباحث حوزه سیاست و مباحث حوزه تبلیغات روی گردشگری بسیار اثرگذار می باشد. من فرمایش شما در مورد گردشگران چینی را نه رد می کنم، نه تائید اما چین بدون شک یکی از ۳ اقتصاد بزرگ دنیا است و وزیرمختار چین این بحث را مطرح می کرد که در سال ۲۰۰ میلیون چینی به مسافرت می روند. ما در سالهای ۸۲ و ۸۳ که برنامه جامع گردشگری را بررسی می کردیم برای افق ۱۴۰۴ سهم ۲۰ میلیونی را در نظر می گرفتیم که اگر بتوانیم به آن رقم برسیم اتفاقات بسیار خوبی در حوزه اقتصادِ ما رخ می داد که تا پیش از کرونا از مرز قریب ۸ میلیون نفر گذشته بودیم، اما بعدازآن ۳ سال بد را سپری کردیم، اما بعنوان کسی که در این عرصه تخصص دارد باید بگویم گردشگر، توریست است. توریست نیازمند هتل و صبحانه و ناهار و شام است و اگر صنایع دستی را بخرد اتفاق بهتری است. الآن که ما به دنبال برنامه‌ی کمّیِ ۲۰ میلیون نفر هستیم تنها بازاری که می تواند ما را به آن سمت سوق دهد اتفاقاً بازار پرتردد چینی است، اما شایداز ریشه و اصالت ما است، شاید به متانت ما است و شاید به واسطه مسائل فرهنگی ما است که هنوز نمی توانیم جیبشان را خالی نماییم، بااینکه این کلام، کلام مناسبی نیست. درحال حاضر بازاری که به فرهنگ ما احترام می گذارد روسیه و چین است.
1402/03/18
14:39:03
5.0 / 5
256
تگهای خبر: تبلیغات , تفریح , توریست , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری