چالش های صنایع دستی اصفهان

چالش های صنایع دستی اصفهان

فقط سفر: اصفهان افزایش و نوسان نرخ ارز، چالش های مالی در تامین مواد اولیه و حضور واسطه ها، سود حداقلی، کاهش میزان ورود گردشگر ها، فقدان بازاریابی و صادرات کافی و میزان حداقلی دستمزدها، ازجمله مشکلاتی است که هنرمندان صنایع دستی شهری که یک سوم صنایع دستی جهان را تولید می کند با آن مواجهند.اگرچه اصفهان به عنوان شهر جهانی و شهر خلاق در حوزه صنایع دستی شهرت یافته است، اما مدت هاست که صنایع دستی این استان و هنرمندانش با چالش های بسیاری روبه رو شده اند. گروهی از آنها هنرمندانی هستند که فلزاتی مانند مس، نقره و برنج، ماده اصلی موردنیازشان برای ساختن و پرداختن است و میان بالا و پایین شدن های فراوان قیمت فلزات، کمر خم کرده اند!

در گزارش پیش رو بر چالش هایی تأکیدشده که هنرمندان صنایع دستیِ بر پایه فلز مانند قلم زنی نقره و مس، مشبک کاری فلز و ملیله کاری با آن دست وپنجه نرم می کنند. بگفته این هنرمندان و کارآفرینان صنایع دستی و در شرایطی که به سبب افزایش نرخ ارز بین المللی و کاهش ارزش پول ملی، قیمت مواد اولیه بالا رفته است، برای یافتن شاهرگ حیاتی صنایع دستی، بازاریابی جهانی صنایع دستی باید به سمت صادرات قوی و افزایش ورود گردشگر های علاقمند و توانا برای خریداری صنایع دستی فلزی متمایل شود. آنها ضمن این که معتقدند حضور گردشگرانِ کم بضاعت تأثیری در بهترشدن شرایط هنرمندان و صنایع دستی این شهر نداشته است، تسهیلگری دولت برای خرید بدون واسطه مواد اولیه و با نرخ کمتر، اصلاح قوانین محدودکننده صادرات و بازاریابی جهانی صنایع دستی را از مسئولان مطالبه می کنند.

ازاین رو ضمن ارائه دیدگاه های تعدادی از هنرمندان صنایع دستیِ بر پایه فلز، رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان نیز تعدادی از چالش های این حوزه را برشمرده و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان نیز به وضع بازار صنایع دستی اصفهان و اقدامات انجام شده برای بهبود شرایط موجود اشاره می کند، اقداماتی که البته اثربخشیِ آنها مشهود نیست!
قلم زنی روی نقره، اثر استاد محمود اهتمام

1402/03/02
12:57:54
5.0 / 5
347
تگهای خبر: توریست , خرید , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری