مرگ تدریجی یک شهر باستانی در خوزستان

مرگ تدریجی یک شهر باستانی در خوزستان

به گزارش فقط سفر، خوزستان دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه اظهار داشت: غارت محوطه های باستانی در روز روشن، خرید و فروش فلزیاب، اخبار و حواشی پیرامون تعرضات مکرر به حریم و عرصه و عدم توجه به شرایط حاکم بر میراث فرهنگی، تنها بخشی از زخم های پیدا و پنهان شهر ایذه است.


فرامرز خوشاب در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: واقعه روشن تر از آن است که جایی برای کتمان باقی بگذارد، محوطه های باستانی شهر ایذه در روز روشن و در نبود هرگونه مدیر و مسئولی درحال تاراج هستند و نه از یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان خبری هست و نه از سوی مدیران استانی آن واکنشی دیده می شود.
وی در تشریح وقایع و اتفاقات ناگواری که بر محوطه های تاریخی شهر ایذه می گذرد، اظهار داشت: مبحث تجاوزات به محوطه های تاریخی تنها به شهر ایذه خلاصه نمی گردد، اخبار و شواهد موجود گویای بخشی از رنج بارترین دوران حاکم بر تاریخ میراث فرهنگی در خوزستان است.
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه « تا ری شا» افزود: در شرایط فعلی، مطالبات جدی مردم در شهرستان ایذه حاکی از درخواست فوری آنها از استاندار خوزستان و وزیر میراث فرهنگی برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب جهت بررسی فوری ابعاد فاجعه آمیز حفاری های بی شمار و تجاوزات به محوطه های تاریخی در این شهر است.
او بیان نمود: به دنبال تخریب و حفاری های سریالی در شهرستان بحران زده ایذه یکی دیگر از محوطه های قبل از تاریخ این شهر به نام «تپه بَردبُران» به کرات مورد دستبرد حفاران غیرمجاز قرار گرفته است و سوالی که پیش می آید اینست که آیا اداره کل میراث فرهنگی خوزستان از این مورد آگاه است یا نه؟ نقش یگان حفاظت در مقابل این حجم از تجاوزات در کمال آرامش چیست و چرا تا کنون واکنشی از طرف مدیران میراث فرهنگی خوزستان در این مورد یا موارد مشابه ندیده ایم.
خوشاب ضمن اشاره به این مورد که تپه بَردبُران در ارتباط با هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد است و به شماره ملی ۲۵۹۹۷ در سال ۸۷ در لیست آثار پرارزش تاریخ ایران به ثبت رسیده است، اضافه کرد: تپه ای که دارای ارزش های مطالعاتی و حاوی اطلاعات دست اول از دوره قبل از تاریخ تا دوره تاریخی است و می تواند ناگفته های بسیاری در رابطه با هویت ابتدایی شهر ایذه و شکل گیری آن و چگونگی محل زیست و شهرسازی را برای ما نمایان سازد را چطور به حیاط خلوت قاچاقچیان تبدیل نموده اید و چرا همه سکوت کرده اند؟
وی افزود: از بین بردن لایه های باستانی توسط قاچاقچیان یعنی حذف بخش عظیمی از تاریخ این سرزمین که هم اکنون و با عنایت به آرامشی که حفاران غیرمجاز در سایه عدم حفاظت و حراست از محوطه های باستانی در استان خوزستان به دست آورده اند، به سرعت درحال تخریب است و زمینه ایجاد یک بحران ملی را در ایذه مهیا کرده است.
این فعال میراث فرهنگی ضمن تاکید بر تعدد حفاری های با عمق بیشتر از ۱۰ متر و گاها ۱۵ متر با ادوات پیشرفته همچون گاز اکسیژن، اظهار داشت: در گذشته بعضی از حفاران محوطه دستگیر و به مراجع قضایی عرضه شدند اما نه تنها حفاری ها در این متوقف نشد، بلکه با عنایت به ادامه روند و سرعت یابی این تجاوزات، این شائبه را به وجود آورده است که گروههای سازمان یافته قاچاق اشیاء تاریخی با در دست داشتن اطلاعات فنی و تاریخی دقیق از محوطه های تاریخی و باستانی ایذه و در فرصت بوجود آمده و به خاطر ضعف اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و متعاقب آن در شهرستان ایذه، بدون واهمه از هرگونه تعقیب قضایی به فعالیت غیرقانونی خود ادامه می دهند.
او در آخر اظهار داشت: باردیگر به وزیر میراث فرهنگی یادآور می شویم که مرگ تدریجی میراث فرهنگی در خوزستان شروع شده است، مردم ایذه و علاقه مندان به میراث فرهنگی نسبت به این اتفاقات سریالی در شهر خود حساس هستند و این حجم از کم کاری متولیان میراث فرهنگی خوزستان و یگان حفاظت مستقر در شهرستان را برنمی تابند و خواهان پیگیری یکی از جدی ترین مطالبات فرهنگی خود هستند. مطالبه ای برحق که انتظار می رود تا قبل از تبدیل آن به یک فاجعه ملی، جلوی آن گرفته شود.
منبع:

1402/01/29
11:02:19
5.0 / 5
308
تگهای خبر: ثبت , خرید , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری