معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

دیوار کنسولگری سابق آلمان در تبریز بدون استعلام تخریب شد

دیوار کنسولگری سابق آلمان در تبریز بدون استعلام تخریب شد

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، دیوار کنسولگری سابق آلمان در تبریز در جریان مسیرگشایی یک خیابان درحالی تخریب شد که معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی می گوید: این اقدام بدون استعلام و اطلاع انجام شده است.


قسمتی از دیوار کنسولگری سابق آلمان در تبریز، در ایام تعطیل نوروز و در جریان مسیرگشایی برای یک خیابان، درحالی تخریب شد که این بنا در لیست میراث ملی ایران ثبت شده است. وحید نواداد ـ معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی ـ در این باره به ایسنا اظهار داشت: محدوده ای که بنای ثبت شده‌ی مدرسه سابق «سمیه» یا کنسولگری سابق آلمان در آن واقع شده، در مسیرگشایی خیابان فلسطین جنوبی قرار گرفته است و شهرداری منطقه ۴ تبریز اقدامات عمرانی آنرا انجام می دهد. تمام بناهای ثبتی به شهرداری ها و دیگر نهادها ابلاغ می شوند و باید هرگونه اقدامی درباره ی این خانه ها و بناها با استعلام از میراث فرهنگی صورت گیرد، اما درباره ی این بنای ثبت شده استعلامی از میراث فرهنگی گرفته نشده و عملیات عمرانی بدون هماهنگی با اداره کل میراث فرهنگی استان انجام شده است و ما بعدا متوجه شدیم که قسمتی از دیوار عرصه این بنای ثبتی تخریب شده است.
او افزود: بمحض اینکه از ماجرا باخبر شدیم، یگان صیانت از میراث فرهنگی در منطقه حاضر شد و گزارشی از آن تهیه کرد و بدنبال آن اخطاریه ای به شهرداری منطقه ۴ تبریز ابلاغ و اعلام گردید که این اقدام ممنوعست و نمی توان در عرصه بنای ثبتی مداخله و قسمتی از آنرا تخریب کرد. اختلاف دیدگاهی در این زمینه وجود دارد، شهرداری گمان می کند وقتی می گوییم بنایی ثبت شده است، منظور فقط ساختمان مرکزی است، در صورتیکه تمام عرصه ۶ هزار متری و بناهای ملحقات ثبت هستند و تفاوتی ندارد که دیوار داخلی باشد یا بیرونی.
مدرسه سابق سمیه یا کنسولگری سابق آلمان در تبریز، عکس از فضای مجازی


منبع:

1402/01/11
14:55:40
5.0 / 5
304
تگهای خبر: ثبت , شهر , فضا , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری