جزئیات نمایشگاه گردشگری تهران اعلام شد

ممنوعیت پخت وپز در نمایشگاه گردشگری

ممنوعیت پخت وپز در نمایشگاه گردشگری

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در شرایطی برگزار می گردد که وضعیت صنعت توریسم رو به وخامت رفته و عده ای مخالف برگزاری آن بودند، اما این نمایشگاه با حضور نمایندگان برخی از کشورها برگزار می گردد تا چهره ایران حفظ شود.


مصطفی فاطمی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جزئیات شانزدهمین نمایشگاه گردشگری ایران که از ۱۸ تا ۲۱ بهمن ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود، اظهار نمود: سال جاری سعی کردیم با برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران، چهره گردشگری ایران را حفظ نماییم. وضعیت صنعت توریسم خوب نبود، حتی با عنایت به افزایش هزینه ها و مشکلات اقتصادی و معیشتی، بسیاری بر این عقیده بودند که بهتر است نمایشگاه سال جاری برگزار نشود، اما نظر برخی دیگر بر آن بود که نمایشگاه می تواند محرک سفر و اقتصاد باشد، بنا بر نظرات جمعی قرار شد نمایشگاه گردشگری سال جاری برگزار گردد. ما امیدواریم روی برند سفر و گردشگری ایران تأثیر مثبتی بگذاریم.
او افزود: در نمایشگاه سال جاری، غرفه ها و سالن ها بر مبنای محورها و قطب های گردشگری دسته بندی شده اند، همچون محور پرشیا، شمال غرب و غرب، خراسان، خلیج فارس و کاسپین، که هر یک بازار هدف مجزایی دارند و در عین حال که می توانند مکمل یکدیگر باشند و طبیعتاً بازدیدها را برای شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان راحتتر خواهند کرد، شرایطی را فراهم می کنند تا استان ها در هر منطقه با عنایت به محور و قطبی که در آن قرار گرفته اند به هم افزایی بپردازند. این همان رویه ای است که در نمایشگاه های بین المللی گردشگری کشورهای دیگر اجرا می شود. ما هر سال قصد داشتیم از چنین طرحی استفاده نماییم، اما با مشکل برخورد می کردیم. بهرحال سال جاری به هدف خود نزدیک تر شده ایم.
فاطمی افزود: علاوه بر محورها و قطب های گردشگری، در نمایشگاه سال جاری سالن هایی را به گردشگری سلامت، دفاع مقدس و گردشگری ورزشی، هیجانی و ماجراجویی اختصاص داده ایم. در کنار آن هم نام مانند هر سال بخشی به تجهیزات تاسیسات هتل داری و گردشگری اختصاص یافته است.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رابطه با مشارکت کشورهای خارجی در نمایشگاه سال جاری تهران با عنایت به اینکه برخی کشورها سفر به ایران را محدود کرده اند، اظهار کر: مشارکت شرکت کنندگان خارجی سال جاری قابل توجه بوده است، ما از قاره های آسیا، اروپا و آفریقا با عنایت به مذاکراتی که انجام شده و از راه هماهنگی هایی که رایزنان فرهنگی و تجاری داشته اند، شرکت کننده داریم. به شکلی میتوان گفت سال جاری وجه بین المللی نمایشگاه پررنگ تر خواهد بود، حدود هزار متر هم فضای مفید به شرکتهای خارجی اختصاص پیدا کرده و نمایندگانی از مالزی، ژاپن، روسیه، قطر، ترکیه، عراق و ونزوئلا در نمایشگاه سال جاری حضور خواهند داشت.
او ضمن اشاره به افزایش فضای نمایشگاه سال جاری اظهار داشت: کل نمایشگاه گردشگری پارسال ۳۰ هزار متر تقریبا فضای مفید داشت، درحالی که سال جاری ۶۷ هزار متر سالن به نمایشگاه گردشگری اختصاص پیدا کرده که تقریبا تکمیل شده است. استقبال شرکتهای داخلی سال جاری واقعاً خوب بوده و در هیچ دوره ای متراژ نمایشگاه گردشگری به اندازه سال جاری نبوده است.
فاطمی اضافه کرد: در کنار نمایشگاه سال جاری، تعدادی سالن به صنایع دستی اختصاص پیدا می کند.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری افزود: نمایشگاه گردشگری هر سال مقارن با نمایشگاه طلا و جواهرات برگزار می گردد که سال جاری با سازمان توسعه و تجارت بعنوان مسؤول نمایشگاه های تهران مذاکره شده تا زمان آن نمایشگاه جابجا شود و حدودا فضای گسترده ای از نمایشگاه بین المللی تهران زیر بار نمایشگاه گردشگری می رود.
فاطمی همینطور در رابطه با اعمال محدودیت هایی برای بخش بحث برانگیز خوراک در نمایشگاه گردشگری سال جاری که همواره با حاشیه و انتقادهایی همراه بوده است، اظهار نمود: مبنای سال جاری این بود که بخش پخت وپز به شکل گذشته نباشد، ازاین رو ما آنرا کامل حذف کردیم. باآنکه امکان دارد تعداد شرکت کنندگان در این بخش را بکاهد، ولی هدف ما وزن دادن بیشتر به نمایشگاه گردشگری می باشد و ما امیدواریم تصمیم درستی گرفته باشیم. البته که بخش تأمین غذا و همینطور گردشگری خوراک موضوع هایی است که به آن پرداخته شده است و خللی در این بخش وجود ندارد.
او در رابطه با استفاده از موسیقی در شانزدهمین نمایشگاه گردشگری که هواداران خاص خویش را دارد و در دوره هایی به استقبال بیشتری از این نمایشگاه منجر شده بود، اظهار نمود: برنامه سال جاری اینست که کاراکترها و شخصیت های شناخته شده در گردشگری را جایگزین موسیقی نماییم، این یک تصمیم جدید است؛ خیلی از افراد را داریم که شخصیت گردشگری و جاذبه هستند و چون هر سال بخش تخصصی نمایشگاه سر و صدای موسیقی را مانع فعالیت می دانست، سال جاری به بخش شخصیت ها جدی تر پرداخته می شود، چون معتقدیم آدم ها ساختار گردشگری ما را می سازند و می خواهیم به شکلی جشنواره کاراکترها را برگزار نماییم. فکر می کنم با ایده هایی که در نظر گرفته شده نمایشگاه سال جاری متفاوت باشد.
وی همینطور اظهار داشت: در نمایشگاه سال جاری برای اولین بار شهرداری ها سراغ فعالان گردشگری رفته اند و مایل بودند در نمایشگاه شرکت نمایند تابحال این طور نبوده و معمولا آنها نگاه اقتصادی به چنین رویدادهایی داشته اند، این حرکت می تواند مبنای سالهای بعد باشد.
فاطمی ضمن اشاره به همزمانی نمایشگاه سال جاری با رویداد پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در اردبیل، اطلاع داد که روز نخست آیین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران به این رویداد هم اختصاص پیدا می کند.
منبع:

1401/11/16
18:02:11
5.0 / 5
209
تگهای خبر: برند , پایتخت , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری