تشكیل كارگروه پیگیری و حفاظت ازخانه های تاریخی همدان

دوستداران میراث فرهنگی به داد تاریخ همدان می رسند

دوستداران میراث فرهنگی به داد تاریخ همدان می رسند

فقط سفر: «كارگروه پیگیری و حفاظت از خانه های تاریخی همدان با هدف شناسایی خانه های تاریخی استان همدان و برای جلوگیری از تخریب بیشتر این خانه ها تشكیل شد.»


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، چند روز پس از تخریب تعدادی از خانه های قرار گرفته در محله كبابیان همدان تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی عزم خویش را جزم كردند تا تصمیم چند ساله گذشته را برای تولید یك بانك اطلاعاتی درباره خانه های تاریخی همدان به نتیجه برسانند.
یلدا خاكباز، دبیر كارگروه پیگیری و حفاظت از خانه های تاریخی همدان با بیان شروع به كار این كارگروه از حدود ده روزگذشته در استان همدان به ایسنا می گوید: با تخریب هایی كه در طول چند هفته گذشته در بخش های تاریخی همدان به خصوص در محله تاریخی "كبابیان" رخ داد، دوستداران میراث فرهنگی استان همدان تصمیم گرفتند تا فكر خود برای تولید یك كارگروه با هدف تهیه بانك اطلاعاتی از بناها و خانه های تاریخی همدان را اجرائی كنند.
او با تاكید بر این كه با این فكر كارگروه تشكیل شد تا رویكردِ بررسی، شناسایی و مستندنگاری بناهای تاریخی همدان در دستور كار این تیم قرار گیرد، ادامه می دهد: با این كار قصد داشتیم به شكلی كمك نماییم تا كمتر شاهد تخریب خانه های تاریخی باشیم. اما مهم این است این ذهنیت را داشته باشیم كه چقدر می توانیم با این كار در حفاظت از خانه های تاریخی موثر باشیم و اجازه ندهیم اتفاقات بد دیگری رخ دهد.
وی از دیگر اهداف تشكیل این كمیته را تهیه شناسنامه خانه های تاریخی می داند و می گوید: متأسفانه خیلی از خانه های تاریخی همدان هنوز شناسانی نشده یا شناسنامه دار نیستند، این یك مسئله مهم است كه دوستداران میراث فرهنگی تصمیم گرفتند با استفاده از كارشناسان معمار، دیرینه شناس و خبرنگاران این بناها را شناسایی كنند.
این دانش آموخته مردم شناسی و فعال میراث فرهنگی همدان تاكید می كند: این مجموعه فعالیت ها كمك می كنند تا اطلاعات بافت های تاریخی جمع آوری شوند و آن ها را مستندسازی نماییم.
او ادامه می دهد: با تهیه ی فرم برای هر بنای ترایخی و ثبت اطلاعات هر كدام از خانه ها در این فرم ها، خانه ها شناسنامه دار می گردد و قابلیت ها و توانایی هایی هر خانه مشخص می شود، در واقع با یك خرد جمعی كمك می نماییم تا این بانك اطلاعات تكمیل شود.
خاكباز معتقد است: با انجام این كار، می توان این اطلاعات را در اختیار شهرداری یا اداره كل میراث فرهنگی همدان قرار داد تا اقدامات بعدی برای مرمت، تغییر كاربری و حتی ساماندهی این خانه ها در دستوركارقرار گیرد.
وی با اشاره به ۱۴ عضو اصلی این كارگروه و فعالیت ۹ نفر از این تعداد برای این پروژه هم اكنون بیان می كند: مطممئنا كارشناسان و متخصصانی در حوزه های معماری، میراث فرهنگی در تیم حضوردارند تا با استفاده از اطلاعات خود در این راه به ما كمك كنند.
به گفته ی او عكاسی از خانه های تاریخی و اطلاع رسانی رویكرد و بحث اصلی كارگروه خانه های تاریخی همدان است.
دبیر كارگروه پیگیری و حفاظت از خانه های تاریخی همدان با اشاره به استقبال شورای شهر و شهرداری همدان از تولید این كمیته، ادامه می دهد: این تیم برای ورود به بعضی از خانه های تاریخی نیازمند مجوز از نهادهای شهری مانند میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر است، كه امیدوار به كمك آن ها هستیم.1396/11/12
15:37:52
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: شهر , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری