فرماندار مشهد:

امکان ۶۰۰ هزار شب اقامت در مشهد

امکان ۶۰۰ هزار شب اقامت در مشهد

به گزارش فقط سفر، خراسان رضوی فرماندار مشهد اظهار داشت: هم اکنون امکان بالغ بر ۶۰۰ هزار شب اقامت در مشهد فراهم شده که تلاش می نماییم این ظرفیت را افزایش دهیم. بطور قطع این ظرفیت در ایام آتی افزایش خواهد داشت.محسن داوری امروز، ۲۵ شهریور ماه، در حاشیه برگزاری مانور خدمت دهه پایانی صفر که در پایانه مسافربری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: این روزها نتایج تلاش چهار ماهه قرارگاه خدمت مشهد باید بروز و ظهور پیدا کند. امروز با حضور کلیه کارگروه های قرارگاه خدمت جلسه ای داشتیم و گزارش های امیدوارکننده ای در این نشست عرضه شد.

وی اضافه کرد: برای تأمین رفاه زائرین موکب های زیادی در سطح شهر بخصوص در اطراف حرم راه اندازی شده که به پذیرایی از زائرین خواهد پرداخت. خیابان امام رضا(ع) در این ایام به صورت کامل در اختیار موکب ها قرار دارد تا از زائرین پذیرایی کند. الان در رینگ اطراف حرم حدود ۱۰۸ موکب فعال حضور دارد که برای اقامت و پذیرایی به زائرین خدمات می دهد.

فرماندار مشهد تصریح کرد: با عنایت به ایجاد محدودیت ترافیکی در اطراف حرم شرایطی فراهم شده تا از میدان طبرسی، میدان شهدا، خیابان پنج راه و میدان بسیج افراد ناتوان و کم توان را به حرم برسانیم. در واقع امکانات حمل و نقل زائرین بگونه ای تأمین شده که در حد امکان زائرین را با وسایل حمل و نقل عمومی به حرم منتقل نماییم.

داوری بیان نمود: تابحال حدود ۱۴ هزار پارکینگ در اطراف حرم بوجود آمده است. همینطور ۵۰۰ واحد صنفی در نرم افزار نشان مجهز به ردیابی شده اند. هم اکنون اقلام این واحدها تأمین شده تا با قیمت مصوب ارزاق مورد نیاز را در اختیار مردم قرار دهند. این واحدها با بنر و نشان های مشخص به مردم معرفی شده است.

افزایش نانوایی های سیار اطراف حرم به ۲۵ واحد

وی اظهار داشت: ۱۷ جایگاه هم شهرداری بوجود آورده که ارزاق را توزیع می نماید. همینطور طی این ایام به سهمیه آراد ۸۰۰ نانوایی از نانوایی های مشهد اضافه شده که از ساعت پنج صبح تا ۲۳ فعال است. تابحال ۶ نانوایی سیار در اطراف حرم رضوی فعال شده که این تعداد تا ۲۵ نانوایی سیار افزایش پیدا خواهد نمود.

داوری خاطرنشان کرد: در کنار این موارد قرارگاهی بوجود آورده ایم تا کلیه هیات هایی که به نان نیاز دارند، نان خویش را از آنجا تأمین کنند. هم اکنون ۵۰۰ واحد نانوایی برای توزیع نان بسته بندی شده مشخص شده است.

ایرانسل و همراه اول قول اینترنت مجانی به زائرین اطراف حرم داده اند

وی اضافه کرد: مکان هایی هم برای استقرار و پارک خودرو های اتباع خارجی مشخص شده است. برای این ایام اقدامات موثری جهت توسعه فعالیتهای زیربنایی همچون ارتباطات انجام شده و از همین رو شبکه ارتباطی را تقویت خواهیم کرد. مطابق قولی که ۲ اپراتور همراه اول و ایرانسل داده اند، در اطراف حرم رضوی اینترنت و سیمکارت مجانی در اختیار زائرین قرار خواهد گرفت.

داوری اظهار داشت: برای تأمین امنیت زائرین هم تلاش ما اینست که کمترین محدودیت ترافیکی ایجاد شود. دنبال ایجاد نظمی هستیم که مردم با امنیت کامل به زیارت مشرف شوند. تمام شهرستان و استان را بسیج کرده ایم تا در این ایام بهترین شرایط برای خدمت رسانی به زائرین مهیا باشد.

فرماندار مشهد در پاسخ به سوالی در خصوص این که اقدامات در نظر گرفته شده بابت مدیریت ازدحام جمعیت در سه روز دهه پایانی صفر چیست، تصریح کرد: برای مدیریت این شرایط در وهله نخست پیش فروش بلیت های بازگشت از مشهد از روز ۲۷ شهریور آغاز خواهد شد. برای بازگشت زائرین از مشهد سامانه ای طراحی شده که هر کس قصد بازگشت از مشهد را دارد، می تواند در صف انتظار این سامانه ثبت نام کند تا بر مبنای آن برای او بلیت صادر شود.

وی بیان نمود: روز گذشته با معاون اول رئیس جمهور جلسه ای داشتیم و قول کمک و مساعدت به ما داده شده است. بعنوان نمونه مقرر شد چند رام قطار به راه آهن مشهد برای بازگشت زائرین اضافه شود. اگر مشکلاتی برای زائرین اربعین در مرز عراق رخ داده به این علت بود که امکانات در آنجا محدود بود اما در مشهد امکانات موجود است و قرار نیست برای اولین بار از زائرین میزبانی نماییم.

داوری افزود: برای اسکان زائرین هم از ظرفیت های مردمی استفاده خواهیم کرد. البته زمانی که جمعیت بیشتر از ظرفیت ها باشد، نواقصی به وجود خواهد آمد؛ بنابراین در تلاشیم آن نقصها را برطرف نماییم. فردا، ۲۶ شهریور ماه هم قرارگاه خدمت دهه پایانی صفر در خیایان امام رضا(ع) مشهد راه اندازی خواهد شد و تمام ساز و کار مهیا خواهد بود تا به تمام مشکلات پاسخ دهیم.

منبع:

1401/06/26
10:32:19
5.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری