همزمان با هفته صنایع دستی:

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بلوچ در تهران

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بلوچ در تهران

به گزارش فقط سفر نمایشگاه آثار صنایع دستی زنان استان سیستان و بلوچستان با عنوان «صنایع دستی بلوچ» همزمان با هفته صنایع دستی، به مدت ۴ روز در تهران برگزار می گردد.


به گزارش خبرنگار صنایع دستی ایرنا، همزمان با هفته صنایع دستی در سرتاسر کشور، نمایشگاه صنایع دستی بلوچ شامل آثار سوزن دوزی و بلوچ دوزی زنان و دختران شهرهای ایرانشهر، بزمان، دلگان، راسک، نیک شهر، مهرستان، سراوان و آشار از استان سیستان و بلوچستان از فردا، سه شنبه (۲۴ خرداد) تا جمعه (۲۷ خرداد ۱۴۰۱) به مدت چهار روز در باغ موزه هنر ایرانی در تهران برگزار می گردد.
در این نمایشگاه آثار دوخت های سنتی شامل سوزن دوزی بر روی لباس های سنتی و محلی، روسری، مانتو و شلوار زنانه، وسایل کاربردی و تزیینی در خانه مانند رومیزی، رومبلی، روتختی و کوسن، محصول ذوق و هنر ۱۵ زن و دختر هنرمند و کارآفرین از استان سیستان و بلوچستان عرضه می شود.
علاقه مندان در این سه روز (سه شنبه تا جمعه) می توانند از ساعت ۱۱ تا ۲۰ از این نمایشگاه واقع در باغ موزه هنر ایرانی در تهران به نشانی بالاتر از پارک وی، خیابان فرشته، خیابان بوسنی و هرزه گوین، سه راه پرفسور حسابی بازدید کنند.


این نمایشگاه در ادامه با همکاری تعددای از فرهنگسراهای تهران و بعضی از سازمان های مردم نهادی حامی صنایع دستی و زنان کارآفرین هنرمند در مناطق کم برخودار، تا یک ماه آینده در سه منطقه دیگر در شهر تهران برگزار می شود.
نمایشگاه صنایع دستی بلوچ، از ۱۳ تا ۱۵ تیر ماه در فرهنگسرای معرفت در منطقه شهران دایر خواهد شد و علاقه مندان در این سه روز از ساعت ۱۷ تا ۲۲ می توانند از آثار عرضه شده بازدید کنند، بلافاصله این نمایشگاه از ۱۶ تا ۱۷ تیر در باغ ایرو در طرشت دایر می شود و علاقه مندان می توانند با رجوع با این باغ هنر از ساعت ۱۱ تا ۲۰ با آثار هنری زنان و دختران خوش ذوق جنوب شرق ایران در سیستان بلوچستان، آشنا گردند.
این رویداد در مرحله سوم در شرق تهران در منطقه تهرانپارس در فرهنگسرای اشراق از ۱۹ تا ۲۲ تیرماه برگزار می گردد که ساعت بازید از آن ۱۱ تا ۲۱ خواهد بود.


سوزن دوزی بلوچی، هنری بسیار زیبا و ارزشمند و یکی از اصیل ترین و جذاب ترین صنایع دستی کشور به حساب می آید و خاستگاه آن سیستان و بلوچستان و بخصوص در شهرستان ایرانشهر است. هنرمند سوزن دوز در سایه عشق و علاقه و با حوصله طرح های افسونگر و خیال پرور خویش را نخ و سوزن بر روی پارچه نقش می زند و عاشقانه هنر خویش را از جان و دل به نمایش می گذارد.
دوخت سنتی در هر منطقه ای در سیستان و بلوچستان با منطقه دیگر متفاوت می باشد و هر منطقه ای نام مخصوص به خویش را دارد. از انواع دوخت ها میتوان به چوطل دوزی، آسان تانکه، بالمدک، کپ وجلت، محسم سندکی، چکن و پرکار لاهاری و پرکار اشاره نمود.
سوزن دوزی نقش های متفاوتی هم دارد که یکی از این نقش ها، نقوش انسانی است که از این نقوش در هنر سوزن دوزی کمتر استفاده می شود و این نوع نقش بر روی قالیچه ها کاربرد بیشتری دارد.
نقوش حیوانی که این نقش ها برگرفته از انواع حیوانات است که امکان دارد در اطراف و خود منطقه وجود داشته باشد و یا نقش حیواناتی که برگرفته از ذهنیات فرد باشد و به خاطر زیبایی از آن استفاده می نماید. نقوش گیاهی یکی دیگر از نقش هایی است که در سوزندوزی کاربرد دارد و هنرمند سوزن دوز با کنار هم قرار دادن چند مربع، لوزی، مثلث یا مستطیل انواع گل و نقش ها را می آفریند.


زنان و دختران هنرمند سوزن دوز سیستان و بلوچستان با ذوق و ظرافت ذهن، خلاقیت و دقت هنر دست و حرکت سوزن، نقش و نگارهای دل انگیزی بر لایه سطحی پارچه می آفرینند و ذوق و روح پرمایه خویش را با حرکت سوزن و نخ بر پارچه حک می کنند، آثار سوزن دوزی در شهرهای این استان آوازه ای ملی و البته جهانی دارد. همین ظرافت و زیبایی و هندسی بودن سوزن دوزی بلوچ از مهم ترین دلایلی است که سبب شد ایرانشهر در سال ۱۳۹۷ در بین ۳۱ استان با ثبت ملی به جایگاه واقعی خودش برسد که حاصل زحمات زنان هنرمند بلوچ و فعالان این عرصه است.
بیستم خرداد (۱۰ ژوئن) به مناسبت تاسیس شورای جهانی صنایع دستی در سال ۱۹۶۴ میلادی روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است. روزی برای گرامیداشت هنر و آثار هنرمندان و صنعتگران، مردان و زنان سخت کوش از اقوام و ملت های مختلف جهان که با ذوق و سلیقه و با دل و جانشان اثر می آفرینند.
هر سال برای گرامیداشت صنایع دستی و هنرهای سنتی و پاسداشت هنرمندان و صنعتگران این حوزه تحت عنوان هفته صنایع دستی نمایشگاه های مختلف آثار صنایع دستی هنرمندان بخصوص آثار زنان هنرمند برگزار می گردد. زنان بیشتر از ۷۵ درصد از جامعه ۲.۵ میلیون نفری تولیدکنندگان صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران را می سازند.


1401/03/24
07:48:36
5.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری