تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه

تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه

فقط سفر: نمایشگاه «تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی» از طرف موزه ملی ایران با مشارکت موزه آبگینه و سفالینه های ایران برپا شد. در جریان این رویداد یک ریتون شیشه ایِ هخامنشی از موزه ملی به موزه آبگینه فرستاده شد و یک کاسه شیشه ای هخامنشی هم امانت گرفته شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، جبرییل نوکنده ـ رئیس کل موزه ملی ایران ـ درباره این نمایشگاه توضیح داد: در جهت گرامی داشت هفته میراث فرهنگی و افزایش سطح همکاریهای موزه ای، نمایشگاه تک اثر در ساری و همینطور نمایش منتخبی از الواح گلی باروی تخت جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران هم بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.
او اضافه کرد: بنا به مبحث موزه آبگینه، یک ریتون شیشه ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل جهان کم یاب است و این ریتون شیشه ای با نقش گاو که شیری به آن حمله کرده است از نظر نقش یک شاهکار است؛ چون که در کار شیشه ای، بعد از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده ای، حتی با تکنولوژی امروز هم دشوار است.
رئیس کل موزه ملی ایران درباره شیء امانت گرفته شده از موزه آبگینه و سفالینه های ایران، اظهار داشت: کاسه شیشه ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده است با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ های قاشقی و حاشیه های کنده در نوع خود بی نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه ای سه زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آن که این فرم کاسه ها را در نقش برجسته های هخامنشی هم میتوان مشاهده کرد.


نوکنده بیان نمود: موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی، برگزاری نمایشگاه های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود قرار دارد. چنین رویدادهایی باعث افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بوده و آنها را قدرتمندتر و توانمندتر می سازد و این همان قدرت موزه ها (شعار جهانی روز موزه در سال ۲۰۲۲) است.
نمایشگاه تک اثر که از دوم خردادماه در موزه های ملی و آبگینه برگزار شده تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد. بازدید از موزه ها از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ است.


منبع:

1401/03/04
10:55:56
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری