یادگار هخامنشیان در جدال با مرگ!

یادگار هخامنشیان در جدال با مرگ!

به گزارش فقط سفر یک فعال میراث فرهنگی خبر داد: تُلِ «حَکوان» یادمانی از دوره‌ی هخامنشی در بدترین شرایط نگهداری می شود و از طرف کشاورزان و زمین داران روستاهای پیرامون بارها شخم زده و از گستره آن کاسته شده است. اینک، این محوطه‌ی هخامنشی در جدال با مرگ و زندگی است و بقایای اندکی از آن بجای مانده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، سیاوش آریا ـ پژوهشگر و کنشگر میراث فرهنگی ـ آخرین وضعیت «تل حکوان» را اینگونه تشریح کرد: نامش «حَکوان» است برگرفته از روستایی به همین نام، اما بَختش تیره‌ی تیره، آن چنان که باید به روزگار اَندوهبارش گریست، گریه ای از خون. شاید اگر می دانستیم که در اینجا به گفته‌ی باستان شناسان روزگاری یکی از پایگاه های مهم و راهبردی هخامنشیان بوده، دست به تاراج آن نمی زدیم، ولی با وجود بودن تابلو شناسایی (معرفی) بنا که خود به یادگاری تاریخی تبدیل گشته و ارزش آنرا نیز بازگو کرده است، باز با بی مهری و نامهربانی مردم منطقه و روستاهای پیرامونی روبه رو شده و در گذر سالهای قبل، بارها و بارها به آن دست برد زده اند تا جایی که به گفته‌ی یکی از بومیان منطقه، دیگر چیزی برای بیرون آوردن از زیر خاکش، وجود نداشته و چند سالی است که دیگر دست از سرش برداشته اند!
او اشاره نمود که همین دست اندازی های پی درپی که هنوز هم آثار نابخردی آن پابرجا است و برداشت خاک از محوطه ای که روزگاری رونق ویژه ای داشته و جایگاه آمدوشد بزرگان هخامنشیان بوده، سرنوشت شومی را برای آن رقم زده است.
تپه حکوان محصور در بین زمینهای کشاورزی


منبع:

1401/03/03
15:00:07
5.0 / 5
176
تگهای خبر: میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری