رئیس كمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد پاسخ داد

آیا تم پارک داستان های حماسی شاهنامه در منطقه تاریخی توس ایجاد می شود؟

آیا تم پارک داستان های حماسی شاهنامه در منطقه تاریخی توس ایجاد می شود؟

به گزارش فقط سفر خراسان رضوی رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد برنامه های مدیریت شهری برای بزرگداشت روز فردوسی مصادف با ۲۵ اردیبهشت ماه را شرح داد.مجید طهوریان عسکری در گفتگو با ایسنا در مورد برنامه های مدیریت شهری در ۲۵ اردیبهشت مصادف با بزرگداشت روز فردوسی اظهار نمود: برنامه های گرامیداشت روز فردوسی در ۳ سطح برگزار می گردد. سطح نخست در بخش نخبگانی با تولی گری دانشگاه فردوسی برگزار می گردد. مقرر شده است یک سری از مجموعه همایش های علمی در این حوزه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردد.

وی اضافه کرد: سطح دیگر برنامه ها برای افراد خاص و اثرگذار در حوزه فردوسی و انجمن های مردم نهاد برنامه ریزی شده است. همینطور مرکز پژوهش های شورای شهر مشهد برنامه ای با محوریت هویت و شاهنامه در این ایام برگزار خواهد نمود.

رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد ضمن اشاره به این که بخش سوم برنامه ها ویژه عموم مردم طراحی شده، افزود: مجموعه سازمان فرهنگی شهرداری مشهد به مدت ۱۰ شب در جلوخان آرامگاه فردوسی، فسیتوالی با محوریت شادی و نشاط شهروندان و معرفی ادبا و شاهنامه فردوسی برگزار خواهد نمود. همینطور مقرر شده یک دسته اجرای سرود میدانی در سطح شهر هم برگزار گردد.

طهوریان عسکری اظهار داشت: رونمایی از تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی در آرامگاه و تحویل آن به سفیر کشور ایتالیا از دیگر برنامه های روز بزرگداشت آرامگاه فردوسی است. همینطور جشنواره ادبی رمان حماسی هم در ۲۵ اردیبهشت جایزه های سال خویش را اهدا خواهد نمود.

وی افزود: در محدوده آرامگاه فردوسی میدانی به نام سپهبد وجود دارد که فراخوان دریافت آثار هنرمندان برای نصب در همان میدان همان روز صورت خواهد گرفت. سه اثر موسیقی با گویش فارسی، تاجیک و افغانی هم تولید خواهد شد و در اختیار عموم علاقه مندان در حوزه شعر و ادب فارسی قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد ضمن اشاره به اقدامات مدیریت شهری در مورد قطبی سازی کارآفرینی در منطقه تاریخی توس تصریح کرد: ۳ کلان پروژه برای منطقه تاریخی توس پیشنهاد کرده ایم که خارج از ظرفیت مجموعه شهرداری قرار دارد و حمایت سایر دستگاه ها را هم می طلبد. ایجاد شهرک سینما تاریخی و تم پارک داستان های حماسی شاهنامه در محدوده خطه تاریخی توس بعنوان اولین پیشنهاد مطرح شده و هم اکنون از جانب سازمان صدواسیما درحال پیگیری است.

پالایشگاه زعفران و گیاهان دارویی در منطقه توس ایجاد می شود

طهوریان عسکری اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت کشت گیاهان دارویی بخصوص زعفران در این منطقه پیشنهاد ایجاد یک پالایشگاه زعفران و گیاهان دارویی با همکاری وزارت صمت هم داده شده است.

وی اضافه کرد: همینطور با عنایت به این که منطقه تاریخی توس یک منطقه با سبقه هنری، فرهنگی و تاریخی است پیشنهاد ایجاد شهرک صنایع دستی و صنایع خلاق در منطقه توس به دستگاههای متولی داده و قرار شده وزارت ارشاد در این مورد هم کمک نماید. این ۳ پرژوه در چارچوب پیشنهاد مطرح شده که نیازمند جمع بندی مطالعات اولیه است تا ببینیم قابلیت اجرا دارند یا خیر.

طرح تفصیلی توس یکی از موانع اصلی ثبت جهانی این منطقه است

طهوریان عسکری در مورد اقدامات صورت گرفته برای رفع موانع ثبت جهانی توس بیان نمود: یک مانع مهم و اصلی ثبت جهانی توس طرح تفصیلی توس است که خوشبختانه در دوره ششم طرح راهبردی آن در آذر ماه ۱۴۰۰ مصوب و به استان و مجموعه شهرداری ابلاغ گردید.

وی افزود: از زمانی که طرح راهبردی ابلاغ می شود، قانون گذار به مجری ۲ سال فرصت می دهد تا تاییدیه های نهایی طرح تفصیلی را دریافت کند. اگر طرح تفصیلی را به جمع بندی برسانیم در تحقق این مورد به وزارت میراث فرهنگی کمک کرده ایم؛ چونکه شورای شهر مشهد و شهرداری متولی ثبت جهانی توس نیست و وزارت میراث فرهنگی باید در این حوزه اقدام نماید.
1401/02/20
23:25:35
5.0 / 5
80
تگهای خبر: ثبت , دارو , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری