چرا فرعون ها دیگر هرم نساختند؟

چرا فرعون ها دیگر هرم نساختند؟

به گزارش فقط سفر در طول بیشتر از هزار سال فرعون های مصر باستان دستور ساخت هرم های عظیم را دادند و در نهایت زیر آنها و یا داخل آنها دفن شدند، اما بعد از مدتی محبوبیت ساخت هرم در میان فرعون های مصر باستان از بین رفت.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، فرعون های مصر در فاصله بین حکمرانی فرعون «جوزر»(دوران حکمرانی بین ۲۶۳۰ تا ۲۶۱۱ قبل از میلاد) تا دوران حکمرانی فرعون «اهمسه یکم»(دوران حکمرانی بین ۱۵۵۰ تا ۱۵۲۵ قبل از میلاد) مشغول ساختن هرم بودند. فرعون «جوزر» هرم پلکانی را در «سقاره» ساخت و «اهمسه یکم» هم آخرین هرم سلطنتی را در شهر «ابیدوس» بنا کرد.
این هرم های عظیم قدرت و ثروت فرعون ها را به نمایش می گذاشتند. اما چرا فرعون ها کمی بعد از آغاز دوران «پادشاهی نوین» از ساخت هرم دست کشیدند؟
در مصر باستان، ساخت و ساز هرم بعد از دوران حکومت «اهمسه» کاهش پیدا کرد و در عوض فرعون ها بعد از مرگ در «دره پادشهان» نزدیک «تبس» پایتخت مصر باستان، جایی که حالا با نام «اقصر» شناخته می شود، دفن شدند.
بر مبنای شواهد موجود، اولین مقبره سلطنتی که در این دره ساخته شد به «تحوتموس یکم»(دوران حکومت بین ۱۵۰۴ تا ۱۴۹۲ قبل از میلاد) متعلق می باشد. امکان دارد «آمنهوتپ یکم» فرعون قبل از «تحوتموس یکم» هم در این دره مقبره ای برای خود ساخته باشد اما این مورد هنوز در میان باستان شناسان تایید نشده است.
هنوز به صورت کامل معلوم نیست که چرا فرعون ها ساخت هرم های سلطنتی را متوقف کردند، اما مسائل در رابطه با امنیت می تواند یکی از علل این مورد باشد.
«پیتر در مانولیان» که استاد مصرشناسی دانشگاه هاروارد است بیان می کند: «فرضیه های بسیاری وجود دارد، اما از آن جایی که هرم ها مدام هدف غارت گران و سارقان قرار می گرفتند، مخفی کردن قبرهای سلطنتی در یک دره دور و قراردادن آنها در صخره های حفاری شده که توسط نگهبانان گورستان محافظت می شوند مطمئنا گزینه بهتری بوده است.»
«آیدان دادسان» استاد مصرشناسی دانشگاه بریستول هم می گوید: «حتی قبل از آن که روند ساخت هرم برای فرعون ها متوقف شود، روند قرار دادن جسدهای افراد سلطنتی در زیر هرم ها به پایان رسیده بود. در مورد «اهمسه یکم» هم مقبره او حدود نیم کیلومتر دورتر از هرمی که در «ابیدوس» ساخته بود قرار داده شد.
یک سند تاریخی وجود دارد که امکان دارد اطلاعات مهمی را در برگرفته باشد و توسط مردی به نام «اینینی» نوشته شده است که مسئول ساخت مقبره «تحوتموس یکم» در دره پادشاهان بوده است. «ایننی» نوشته است: «من به تنهایی بر حفاری مقبره سنگی عالیجناب نظارت داشتم، کسی نمی دید و کسی نمی شنید.» با عنایت به این نوشته میتوان به وضوح دریافت که محرمانه بودن یکی از مهم ترین ملاحظاتی بود که برای ساخت مقبره در نظر گرفته می شده است.
توپوگرافی «دره پادشاهان» نشان داده است چرا این مکان به موقعیت مناسب و خوبی برای ساخت مقبره های سلطنتی تبدیل شد. نقطه ای قله شکل در این منطقه وجود دارد که تا حدی شبیه به یک هرم است. با عنایت به موقعیت و شکل این قله، گویی تمام مقبره های سلطنتی زیر یک هرم ساخته شده اند.
«مارک لنر» مدیر انجمن تحقیقاتی مصر باستان در یکی از کتاب هایش نوشته است: «هرم ها برای فرعون های مصر اهمیت بسیاری داشتند چون که محلی برای عروج و رهسپار شدن به دنیای بعد از مرگ محسوب می شدند.»
توپوگرافی «اقصر» هم که در دوران «پادشاهی نوین» به پایتخت مصر باستان تبدیل گشته بود نشان داده است شاید این مکان از نظر خصوصیت جغرافیایی و محیطی هم در کاهش علاقه به ساخت اهرام اثرگذار بوده است. «دادسان» اعتقاد دارد این منطقه فضای بسیار محدودی دارد و پستی و بلندی های زیادی در آن وجود دارد. به عبارت دیگر، این پایتخت باستانی برای اینکه بعنوان محل ساخت اهرام جدید مورد استفاده قرار بگیرد بیش از اندازه کوچک و از نظر معماری پردردسر بود.
تغییرات مذهبی که بر مبنای آنها ساخت مقبره در زیر زمین مورد تاکید و توجه قرار گرفت هم از دیگر عوامل احتمالی است که سبب شد ساخت اهرام متوقف شود. در طول دوران «پادشاهی نوین» این تفکر که پادشاهان در طول شب به دنیای زیرین سفر می کنند بسیار محبوب شد و این مساله ساخت مقبره هایی در زیر زمین را می طلبید.
مقبره های زیرزمینی که در زیر «دره پادشاهان» حفاری شدند به خوبی با این طرز فکر هماهنگی دارند.
وقتی فرعون ها از ساخت هرم دست کشیدند، افراد ثروتمند ساخت هرم را ادامه دادند. برای مثال در ورودی یک مقبره ۳۳۰۰ ساله در «ابیدوس» که برای فردی به نام «هورمهب» ساخته شده بود یک هرم هفت متری بنا شد.
در طول هزاره نخست قبل از میلاد ساخت هرم در «نوبه» منطقه ای که حالا در سودان و بخش هایی از آن در جنوب مصر قرار دارد به محبوبیت رسید. «نوبی ها» هم برای افراد سلطنتی و هم برای افراد غیرسلطنتی هرم می ساختند. اینکه تابحال چه تعداد هرم ساخته اند هنوز معلوم نیست، اما به قول «لنر» حدود ۱۸۰ هرم سلطنتی در این مکان ساخته شده است. حکمرانان «نوبه» ساخت هرم را تا حوالی ۱۷۰۰ سال پیش ادامه دادند.

منبع:

1400/09/09
23:59:44
5.0 / 5
252
تگهای خبر: پایتخت , سفر , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری