معاون شهرداری اصفهان به فقط سفر پاسخ داد؛

از آخرین وضعیت بافت فرسوده و تاریخی تا گذر آقا نجفی

از آخرین وضعیت بافت فرسوده و تاریخی تا گذر آقا نجفی

به گزارش فقط سفر اصفهان معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، به سؤالاتی درباره‌ی تعریف بافت فرسوده و تاریخی و نیز، آخرین وضعیت پرونده‌ی گذر آقا نجفی پاسخ داد.شهردار اصفهان در مراسم معارفه‌ی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان اعلام نمود که مسیر تحول شهرداری، از این معاونت می گذرد و این جمله، به خوبی مبین اهمیت بخشی است که حالا، وحید مهدویان سکان دار آن شده. او، در برنامه‌ی خود برای معاونت شهرسازی و معماری هشت محور اصلی را تعریف کرده که به ترتیب، شامل این موارد است: «تحقق شهرسازی الکترونیک و هوشمند»، «ارتقای شاخص ها و معیارهای شهر اسلامی ایرانی به سمت شهرسازی انسان گرا»، «معرفی و راهبری پروژه های شاخص شهری و مسکن با رویکرد رونق اقتصادی شهر»، «طرح ریزی و پایش پروژه های شهری و مسکن با تمرکز بر بافت های فرسوده»، «مانع زدایی، عرضه خدمات شفافیت عملکرد و کاهش فساد اداری با رویکرد جلب رضایت و اعتماد اجتماعی»، «بازتعریف و معنادار شدن فعالیت واحدهای ستادی مناطق و سازمان های ذی ربط با رویکرد چابک سازی، توسعه خصوصی سازی و اشتعال زایی»، «احیای بافت های تاریخی و پرارزش شهر با رویکرد توسعه گردشگری» و «توسعه فعالیت ها با رویکرد تحول خواهی و انقلابی گری».

نظر به استمداد خواهی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر از استاندار اصفهان، برای رسیدگی به وضعیت بافت فرسوده‌ی شهری، بخصوص در مناطق یک و سه (دو منطقه‌ی دارای بافت تاریخی اصفهان)، همینطور نشر اظهارات نایب رییس شورای شهر اصفهان در خبرگزاری رسمی شهرداری اصفهان که مساحت بافت فرسوده‌ی اصفهان را بیشتر از مساحت برخی کشورهای کوچک دانسته و لزوم نوسازی را یادآور شده بود و به علت حساسیتی که همواره بر روی کلید واژه‌ی «بافت فرسوده» به علت خطر خلط آن با «بافت پرارزش تاریخی» وجود دارد، ایسنا از معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان خواست که قبل از هر چیز، تعریفی از این دو اصطلاح عرضه کند.

تعریف بافت فرسوده و تاریخی

مهدویان دراین باره توضیح داد: بافت فرسوده یا ناکارآمد شهری دسته بندی های مختلفی دارد و بر مبنای تعریف شورایعالی معماری شهرسازی، هر بافتی که ۵۰ درصد به بالا دارای معیارهایی چون ریز دانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری باشد، تحت عنوان بافت فرسوده شناخته می شود.

او تصریح کرد: برخی بافت های فرسوده واجد ارزش تاریخی معماری و شهرسازی هستند که در خلال زمان به آنها رسیدگی نشده و گرفتار فرسودگی شده اند. این نوع بافت به طور عمده در مناطق یک و سه، پنج و ۱۱ اصفهان وجود دارد و به صورت جزیره ای است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان افزود: برخی بافت های فرسوده هم واجد ارزش شهرسازی و تاریخی و معماری نیستند؛ در گسترش بافت تاریخی به وجود آمده اند، اما ساختشان نظام مند و سیستماتیک نبوده و به مرور زمان گرفتار فرسودگی شده اند.

مهدویان اضافه کرد: بافت فرسوده‌ی روستایی را هم به این دو دسته باید افزود و آن روستاهایی هستند که به مرور زمان به شهر ملحق شده اند.

او تاکید کرد: هر سه دسته‌ی این بافت ها ناکارآمد هستند، اما بعضی از آنها در دسته‌ی فرسوده‌ی دارای ارزش تاریخی و برخی در گروه فرسوده‌ی فاقد ارزش تاریخی قرار می گیرد. ملاک این تقسیم بندی هم ثبت شدن در لیست میراث ملی کشور نیست، بنابراین ما به مبحث بازآفرینی توجه و برای بافت فرسوده‌ی تاریخی و غیر تاریخی دو نوع فعالیت تعریف کردیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، اظهار داشت: زبان ورود به بافت فرسوده‌ی تاریخی با بافت فرسوده‌ی غیر تاریخی متفاوت می باشد و شیوه‌ی عمل و مداخله ما هم در مدیریت شهری باید در این دو بافت تفاوت داشته باشد. بنابراین بود که طی روزهای گذشته با مسؤلان میراث فرهنگی یزد دیدار داشتیم و در صددیم که نشستی را هم برای هم اندیشی با مسؤلان میراث فرهنگی شیراز برگزار نماییم تا مثلث طلایی گردشگری اصفهان، یزد، شیراز را با تمرکز بر بحث گردشگری بافت تاریخی پیش ببریم.

مهدویان تصریح کرد: بافت تاریخی بیشتر از آنکه به مداخله مستقیم نیاز داشته باشد، به فکر خلاق و هدف گذاری مشخص نیاز دارد و ما باید بستری را برای عملیاتی شدن این ایده ها فراهم نماییم. مطالعات خوبی تابحال دراین باره انجام شده اما در حد مطالعات باقی مانده و بنابراین رویکرد ما در معاونت جدید این است که اقدامات شایسته ای که در دستگاههای علمی شاخصی مثل جهاد دانشگاهی اصفهان انجام شده را به مرحله‌ی اقدام برسانیم و به یک اتفاقِ حتی فرا شهری تبدیل نماییم، چون در مسئله‌ی احیای مثلث طلایی گردشگری، اصفهان نقش پدری را دارد.

او خاطرنشان کرد: رویکرد ورود ما به بافت فرسوده‌ی تاریخی، بسترسازی و مانع زدایی و حمایت های مادی و قانونی می باشد تا بتوانیم مطالعات علمی انجام شده را به انجام برسانیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان دراین باره توضیح داد: در جلسه ای که اخیراً با حضور اعضای شورای شهر، شهردار و مدیرکل راه و شهرسازی داشتیم با تاکید بر تجربه‌ی دوستانمان در یزد، این دغدغه را بیان کردیم که وقتی راه و شهرسازی ازنظر قانونی این امکان را دارد که اگر میراث فرهنگی از او بخواهد برای ایجاد نفس خور، دور یک بنای تاریخی که بافت مسکونی به آن چسبیده و باعث تخریب آن شده را آزادسازی کند تا بارگذاری درست در آن قسمت صورت گیرد، با موافقت در این حوزه یک گام به حفظ بافت نزدیک شده است.

مهدویان اظهار نمود: ما در اینباره قانون داریم و می خواهیم از این قانون استفاده نماییم. به دنبال این نیستیم که خودمان طرح بگذاریم و خودمان هم مجری شویم چون خیلی وقت ها یک بنا را مرمت کرده ایم و بعد هم در آنرا بسته ایم و این سبب شده که آن بنا گرفتار فرسودگی شود. درست این است که هر جا لازم است پول بدهیم، پول بدهیم و هر جا لازم است با قانون مانع زدایی نماییم این کار را انجام بدهیم تا درنهایت بستری را ایجاد نماییم که سرمایه گذاران در بافت کار کنند.

او اظهار داشت: بنا داریم پایتخت توریستی را از پایتخت تاریخی جدا نماییم و معاونت شهرسازی و معماری، در این مقوله تنها سیاست گذار و راهبر و بسترساز است. معتقدیم که برنامه ریز، باید یک گروه تخصصی حرفه ای باشد و مجری هم یک گروه تخصصی حرفه ای از بخش خصوصی و البته همه‌ی ما باید هم افزایی خوبی با اداره کل میراث فرهنگی داشته باشیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، خاطرنشان کرد: طی چند سال قبل خواسته یا ناخواسته رویکرد شهرداری و میراث فرهنگی، نگاهی تقابلی بوده اما با برگزاری جلساتی که با میراث فرهنگی تهران و یزد داشتیم، در واقع می خواستیم این پیام را به میراث فرهنگی اصفهان برسانیم که نگاه ما تغییر کرده و باید به هم کمک نماییم تا اتفاقی بیفتد، وگرنه در کشاکش این تقابل ها و تضادها، بناهای تاریخی از دست می رود.

مهدویان، تاکید کرد که بافت تاریخی، بیشتر از آن که به سرمایه‌ی مادی نیاز داشته باشد، به فکر خلاقانه، متفاوت واگرا نیاز دارد.

او عملیاتی شدن ایده ها را برای ساماندهی بافت تاریخی، نیازمند کسب «اعتماد اجتماعی» دانست و با اشاره به اینکه اگر اعتماد اجتماعی در شهر به وجود بیاید، مردم خودشان به میدان می آیند، افزود: از نظر کالبدی، حساسیت های بافت فرسوده کمتر از بافت تاریخی است و بنابراین در این بخش دست ما بازتر است. برای نمونه، درباره‌ی حصه و جلوان حرف های زیادی زده شده اما اقدامات، نظام مند نبوده و ما با در نظر گرفتن این که ۱۴ هزار هکتار زمین داخل محدوده شهری در این بخش وجود دارد، همینطور با عنایت به انجمن ها و سایر بخش هایی که در حوزه های اجتماعی و فرهنگی این منطقه فعال اند، نخ تسبیحی را تعریف کردیم که تمام فعالیت ها را به هم مرتبط کند و می گوییم سر این نخ باید در دست شورای محله باشد. این شورا به شهرداری می گوید که در بخش خدماتی، فرهنگی، شهری و... برای حصه و جلوان چه باید کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، تصریح کرد: وقتی یک گروه حرفه ای اجرای سناریو را بر عهده بگیرد، مردم و سرمایه گذاران به آن بیشتر اعتماد می کنند و وظیفه ما هم پشتیبانی از این گروه است.

او ضمن اشاره به این که ما، به کار ویژه، نگاه ویژه و ساختار ویژه برای اقداماتمان نیازمندیم، اضافه کرد: هوشمند سازی و بازآفرینی شهری دو طرح ویژه ما بود که اولی شروع شده و برای دومی هم باید یک گروه ویژه داشته باشیم. چون بخشی از امورات این طرح شهری و برخی فرا شهری است، از طریق و شهرسازی هم خواسته ایم که برای طرح های ویژه تمایز قائل شوند و به غیر از بقیه‌ی پرونده ها آنرا در کمیسیون های مربوطه مطرح و بررسی نمایند، چونکه اگر دیر شود، امکان دارد گروه اجرایی آن طرح از هم بپاشد.

مهدویان اظهار داشت: فاز مانع زدایی و حذف فرایندهای غیرضروری در معاونت شهرسازی و معماری آغازشده و از نیروهای موجود در این بخش ها هم با عرضه آموزش لازم در بخش های دیگری استفاده خواهیم کرد. چنان که گفته شد نقش آنها سیاستگذاری و بسترسازی و راهبری است و گروههای فنی و تخصصی مثل جهاد دانشگاهی اصفهان، برنامه ریزی و هماهنگی با بخش خصوصی را بر عهده خواهند گرفت.

آخرین وضعیت گذر آقا نجفی

شورای عالی شهرسازی و معماری، مهرماه سال ۱۳۹۹ مهلتی یک ماهه برای تهیه‌ی طرح ساماندهی گذر آقانجفی و اقدام فوری برای بهبود وضعیت کالبدی موجود آن به شهرداری اصفهان داده بود. شهرداری اصفهان هم در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۰ با برگزاری یک کمیته داوری جهت بررسی طرح های پیشنهادی عرضه شده، درنهایت طرح سازمان نوسازی بهسازی خویش را بعنوان رتبه‌ی نخست این کمیته معرفی و سپس آنرا به اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان ارسال کرد.

از آنجایی که بعد از گذشت ماه ها، هنوز سرنوشت این طرح و تصمیمی که برای ساماندهی گذر آقانجفی باید گرفته شود مشخص نمی باشد، ایسنا از معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان خواست تا موضع خویش را در مورد پرونده‌ی گذر آقانجفی اعلام نماید.

مهدویان، با تاکید بر این که ابتدا نگاه شخصی خویش را بیان می کند، توضیح داد: برخی اقدامات در بافت های تاریخی الزامی است. شاخصه‌ی بافت فرسوده (تاریخی و غیر تاریخی)، نفوذناپذیری است که برای درست کردن این معضل، باید تعریض انجام بدهیم، گذر چهار متری را به شش و ۱۲ متری تبدیل نماییم تا نفوذپذیر شود و این اقدامات، لاجرم باید در بافت تاریخی صورت گیرد، اما آنچه گذر آقانجفی با آن درگیر شد، نداشتن تدبیر مناسب برای اجرا بود. نگاه از بالا به پایینی که وجود داشت و اقداماتی که انجام شد، اعتراضاتی را به وجود آورد که در نهایت به بی اعتمادی ختم شد و این بی اعتمادی، همان چیزی است که اشاره کردم ما باید از آن بپرهیزیم.

او تصریح کرد: طبق آخرین گزارشی که گرفته ام، طرح ساماندهی اصلاح و باردیگر ارسال شده اما هنوز به این پرونده کامل ورود نکرده ام و تنها به سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تاکید کردم که تا وقتی که طرحی مصوب نشود نباید اقدامی صورت بگیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در ادامه اظهار داشت: پرونده هایی مثل گذر آقانجفی زیاد است و ما فقط باید حواسمان باشد زمانی که می خواهیم طرحی را تصویب نماییم و بعد لودر را به بافت ببریم، نگاه مردمی پشت آن باشد و بگونه ای باشد که خود مردم پشت لودر بنشینند نه شهرداری.

ایسنا پرسید: اگر مردم اشتباه بگویند چه؟ طبیعی است که بعضی از مردم به علت منافع شخصی توجهی به ارزش بافت تاریخی و لزوم حفظ آن نداشته باشند. مهدویان پاسخ داد: این وظیفه‌ی گروه برنامه ریزی و تسهیلگر است که اینجا ورود پیدا کند و هم بحث های فنی و هم مردمی را در نظر بگیرد و در نهایت به یک خروجی درست برسد.

او تاکید کرد که کار در بافت تاریخی کار سختی است و احتیاج به تدبیر و حرکت آهسته دارد.

ایسنا هم خاطرنشان کرد که بعد از گذشت بیشتر از ۱۰ سال، صبر مردم ساکن محله‌ی پشت میدان نقش جهان از آشفتگی های بوجود آمده سرآمده و باآنکه توقف اقدامات تا تصویب طرح ساماندهی فی نفسه حرکتی مثبت است، اما نیاز است مُسکّن هایی هم برای رفع برخی معضلات آن در نظر گرفته شود.


1400/08/30
23:52:01
5.0 / 5
27
تگهای خبر: آموزش , پایتخت , توریست , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری