معاون راهبری و هماهنگی اداره كل محیط زیست خبر داد

فعالیت 34 خانه محیط زیست در تهران

فعالیت 34 خانه محیط زیست در تهران

به گزارش فقط سفر معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: هم اکنون 303 کانون محیط زیست در 22 منطقه و 34 خانه محیط زیست در 16 منطقه درحال فعالیت هستند. تا پیش از همه گیری کرونا حدود 5000 نفر در کانون ها و خانه های محیط زیست محلات کلانشهر تهران عضو بودند.عادل خزایی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: فراهم آمدن فضایی برای مشارکت، حضور آگاهانه، داوطلبانه و مؤثر شهروندان در عرصه های مختلف همیشه یکی از با اهمیت ترین اهداف مدیریت شهری بوده است و در کلانشهر تهران نهادهای محلی مانند شورایاری ها و سراهای محلات نقش مهمی در واگذاری کارهای مردم به مردم دارند.

وی افزود: رفتارهای شهروندی در بهبود یا تخریب محیط زیست، مشارکت داوطلبانه، آگاهانه و حداکثری شهروندان در بستری پایدار در ساختار محلات می تواند دستیابی به شهری پاک، ارتقای سلامت شهروندان و بهبود وضعیت محیط زیست شهری را تا حد قابل توجه تسهیل و به ارتقای عملکرد شهرداری تهران در مدیریت پایدارِ شهر کمک نماید.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلان اینکه نگاه به موضوعات محیط زیست شهری بعنوان یک مقوله اجتماعی و فرهنگی می تواند دربردارنده کارهای گسترده ای برای کاهش مشکلات و آلودگی های محیط زیستی در یک جامعه پویا قلمداد شود، اظهار داشت: نهادینه کردن الگوهای صحیح فرهنگی بوسیله آموزش و فرهنگ سازی هدفمند دراین زمینه به نحوی که به تغییر رفتارهای محیط زیستی به تفکیک گروههای هدف در سطح جامعه بینجامد، جلب مشارکت حداکثری شهروندان بمنظور کاهش خسارات کلان وارده و بهبود وضعیت محیط زیست و ایجاد بستری پایدار بمنظور تعامل دوسویه شهروندان و مدیریت شهری در اطلاع رسانی و پایش وضعیت محیط زیست کلانشهر تهران از سطح محلات، امری لازم است که با فعالیت جدی و اثرگذار خانه های محیط زیست قابل دستیابی خواهد بود.

وی با اشاره به تفاوت فعالیت کانون و خانه محیط زیست اظهارکرد: سال هاست که کانون های محیط زیست ذیل خانه های سلامت راه اندازی شده اند اما موضوعات زیست محیطی هم در حوزه چالش های این حوزه و هم ارائه آموزش ها بسیار گسترده است بدین سبب طی دو سال اخیر سیاست توسعه کانون های محیط زیست و تبدیل کانون ها به خانه محیط زیست در دستور کار قرار گرفته است تا این خانه ها بطور مستقل فعالیت و برنامه ریزی و برنامه ها را تبدیل به اقدام و فعالیت و در سطح محله اجرا کنند.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اشاره کرد: فعالیت شهروندان به مناسبت های محیط زیستی نباید محدود شود بدین سبب لازم است فعالیت کانون ها و خانه های محیط زیستی کاملا داوطلبانه و مبتنی بر مشارکت مردمی روزانه صورت گیرد بدین سبب روند ایجاد خانه های محیط زیست را تسریع کردیم.

وی با اعلان اینکه خانه محیط زیست یکی از ارکان اجرائی مدیریت محله است، اظهارکرد: مسئول و اعضای آن با هدف جذب مشارکت های مردمی و کمک به اهداف مدیریت محله در قالب موضوعات تخصصی در رابطه با محیط زیست از بین افراد صاحب تخصص و صلاحیت ساکن محله انتخاب می شوند و بصورت داوطلبانه زیر نظر مدیر محله فعالیت می نمایند. یک فرد از میان اعضا که بصورت بی طرف پروسه عضو شدن و مشارکت و فعالیت سایر اعضا را سازماندهی کرده است، بمنظور گرفتن تصمیمات مشخص بعنوان تسهیلگر، راهبری خانه محیط زیست را بر عهده می گیرد.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به برنامه ریزی جدید برای کانون های محیط زیست اظهار داشت: گام اول در برنامه ریزی جدید عضوگیری جدید و سازماندهی و تبدیل کانون های محیط زیست به خانه محیط زیست است و توسعه برنامه ها و فعالیت ها مستمر و ادامه دار خواهد بود.

خزایی درباره شرایط عضویت در کانون ها و خانه های محیط زیست اظهارکرد: برای عضویت عادی شرایط خیلی ساده و اولیه است اما برای اعضایی که علاوه بر آگاهی و آموزش متقاضی ارتقا به عضو تسهیلگر محیط زیستی یا مشارکت باشند شرایط کمی خاص تر می شود. برای انتخاب مسئول هر خانه هم از بین اعضاء دستورالعمل مدونی وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا آموزش ها بیشتر مربوط به مشکلات زیست محیطی همان محلات است، اظهار داشت: شهر تهران پتانسیل محیط زیستی خوبی دارد اما چالش ها بیشتر است. تلاش می نماییم هم ظرفیت های محیط زیستی تهران مثل گردشگری و تنوع زیستی را به مردم معرفی و هم درباره چالش های زیست محیطی آگاهی رسانی نماییم.

خزایی در آخر با اعلان اینکه موضوعات آموزشی را برمبنای اولویت بندی به شهروندان ارائه می نماییم، اظهارکرد: آلودگی هوا و آب، شدت مصرف انرژی، پسماند از اولویت های آموزشی ماست البته تلاش می نماییم درباره چالش های زیست محیطی همان منطقه نیز آگاهی رسانی نماییم.

منبع:

1400/08/28
13:49:27
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آموزش , شهر , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری