پس از دو سال وقفه

سفر گردشگران ژاپنی به ایران از سرگرفته شد

سفر گردشگران ژاپنی به ایران از سرگرفته شد

دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی کره و ژاپن خبر داد: سفر گروهی گردشگران ژاپنی به ایران بعد از دو سال وقفه از سر گرفته شد.


عباسعلی امامیه همین طور به ایسنا اظهار داشت: مرزهای ژاپن به روی توریستهای خارجی کماکان بسته است، ولی احتمالاتی درباره بازگشایی مرزهای این کشور تا تابستان داده شده است.
او با اشاره به ورود اولین گروه از گردشگران ژاپنی به ایران بعد از دو سال وقفه ای که با همه گیری کرونا بوجود آمد، اظهار نمود: صدور ویزای ایران حدودا از سال قبل (آبان ماه ۱۴۰۰) ازسرگرفته شده است، در طول این مدت سفرهای انفرادیِ ژاپنی ها به انگیزه تجارت و یا دیدار آشنایان به ایران انجام شده است، اما بعد از دو سال نخستین بارست که گروهی از گردشگران ژاپنی به ایران سفر می کنند.
بگفته امامیه، ژاپنی ها توریستهایی محافظه کاری محسوب می شوند و بطور سنتی دنباله رو انگلیس هستند، از زمانی که انگلیس گشایش هایی را در مرزهایش به وجود آورده و پذیرش گردشگران را شروع کرده، ژاپن هم این رویه را در دستور کار خود قرار داده است.
این فعال گردشگری در ژاپن افزود: این گردشگران ژاپنی با انگیزه طبیعت گردی به ایران سفر کرده اند و شروع سفرشان هم از استان گلستان است که جزیره آشوراده و میانکاله را هم خواهند دید. در حقیقت، ما باتوجه به نامعلوم بودن وضعیت سفر گردشگران به ایران، خصوصاً با وجود محدودیت ها و مقررات ناپایدار کرونا، ترجیح دادیم اولین سفر گردشگران ژاپنی به ایران بعد از کرونا بیشتر رویکرد طبیعت گردی داشته باشد.
امامیه بیان کرد: تورهایِ طبیعت گردی و آژانس های فعال در این عرصه، در وضعیت خاص مثل کرونا همیشه پیشرو تورهای گردشگری بوده اند. درباره ژاپن هم اینگونه بوده است و فعلا آژانس هایی که برنامه های طبیعت گردی دارند سفر به ایران را از سرگرفته اند. اساسا سفر این دسته از گردشگران، مسیر را برای سایر مسافران باز می کند. از طرفی، تجربه ما نشان داده است وقتی بازاری در وضعیت بحرانی و یا ویژه قرار می گیرد، بهتر است روی جذب مسافرانی متمرکز شویم که از ایران و تاریخ آن شناخت بیشتری دارند، بطورمثال می دانند آثار بجای مانده از دوران «اشکانی» در ایران بسیار اندک است و وقتی در تور، یکی از این آثار برای بازدید درنظر گرفته می شود به خوبی آگاهند که این سفر چه ارزشی دارد. درباره تورهای طبیعت گردی هم این مساله صدق می کند.
او با اشاره به مسیر سفر این گروه از گردشگران ژاپنی که از استانهای سمنان، گلستان، مازندران و گیلان گذر می کند، بدون آن که وارد تهران شود، درباره سفر آنها به «آشوراده» و «میانکاله»، به بحث هایی درباره ساخت و ساز در این مناطق اشاره نمود و اظهار داشت: میانکاله فضای بسیار جذابی برای گردشگران دارد، حیوانات وحشی و اهلی در آن آزادانه زندگی می کنند و طبیعت دست نخورده‌ی آن با همین شکل و ساختار جذاب است و هیچ گاه به ساخت وساز و اضافه کردن سازه‌ی دیگری نیاز ندارد و اصلا نباید اجازه ساخت وساز در این شبه جزیره داده شود. میانکاله با همین طبیعت دست نخورده ای که دارد برای گردشگران جذاب ترین است و برای حفظ و توسعه گردشگری در این منطقه، مهمست به سرنوشت دیگر نقاط شمال کشور گرفتار نشود.
دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی کره و ژاپن در انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در ادامه گفت و گو با ایسنا درباره بازگشایی مرزهای ژاپن به روی گردشگران و مقرراتی که برای پذیرش مسافر از طرف این کشور مطرح گردیده است، اظهار نمود: احیانا ژاپن ظرف دو ماه آتی به روی گردشگران باز شود. بنا بر آنچه شنیده شده است مقرر است اوایل تابستان تعدادی ویزای محدود برای گردشگران کشورهای همسایه صادر شود و بعد از آن ممکنست قرنطینه در بدو ورود به ژاپن و مقررات سخت کنترل مسافران به لحاظ کرونا را حذف نمایند و اگر شرایط خوب جلو برود ژاپن مرزهایش را به روی کشورهای بیشتری باز می کند.
امامیه همین طور با اشاره به هفته طلایی در ژاپن همزمان با ماه اردیبهشت که بیشترین سفر خارجی ژاپنی ها در این زمان انجام می شود، به کنترل های شدید در هنگام برگشت به این کشور اشاره نمود که همراه با قرنطینه و تدابیر سختگیرانه ای است و خیلی از ژاپنی ها را از سفر خارجی منصرف می کند. او اظهار داشت: کنترل جمعیت زیادی از مسافران ژاپنی که در هفته طلایی به خارج از کشور سفر کرده اند در بدو ورود بسیار دشوار خواهد بود، بدین سبب پیش بینی می شود این مقررات، خصوصاً آن که در اروپا هم محدودیت ها کمتر شده است، در آینده نزدیک تغییر کند و ترددهای بین المللی به ژاپن هم بیشتر شود.
وی در عین حال به سیاست های ناپایداری که در چند ماه گذشته در پذیرش مسافران به ایران اجرا شد، اشاره نمود و اضافه کرد: بی ثباتی این مقررات خیلی از مسافران خارجی و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور را سردرگم کرده است، بطورمثال اواخر سال قبل اعلام نمودند ورود به ایران فقط با کارت واکسن امکان پذیر است و پس از مدت کوتاهی قوانین را سختگیرانه تر کردند و تست PCR را هم به کارت واکسن اضافه کردند. ای کاش ایران هم که پذیرش گردشگران را از سر گرفته است، سیاست های باثبات تری را در بازگشایی ها و پذیرش مسافران به اجرا می گذاشت و محدودیت ها به تدریج برداشته می شد، نه اینکه ابتدا شرایط را آسان کنند و بعد مقررات خودرا نقض کرده و شرایط را سختگیرانه تر کنند. این شیوه برنامه ریزی سفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
این فعال گردشگری در ژاپن در ادامه درباره باز شدن مسیر این کشور برای گردشگران ایرانی و همین طور ارزیابی از وضعیت سفر ایرانیها به ژاپن بعد از دو سال وقفه باتوجه به اینکه ژاپن یکی از گران ترین تورهای خارجی شمرده می شود، اظهار داشت: ژاپن هنوز برنامه دقیق خودرا درباره پذیرش گردشگران کشورهای دیگر اعلام نکرده است، فقط دو تاریخ تقریبی اعلام نموده و به صورتی مبهم گویی کرده است، بطورمثال اینکه اعلام شده در یک تاریخ بصورت آزمایشی، پذیرش تورهای گردشگری را شروع خواهدنمود و احیانا برای انفرادی ها ویزا صادر نکند و فکر می کنم پذیرش تورهای گردشگری را هم ابتدا از کشورهای همسایه شروع کند. شاید نگاهشان به آمار کرونا در کشورها باشد، بدین سبب احتمال دارد پذیرش را در مرحله اول از کشورهای همسایه و کمتر درگیر با کرونا شروع کنند. اگر بحران و موج جدیدی ایجاد نشود به گمانم اواخر جولای و اوایل اگوست (ابتدای تابستان) مرزها را به روی گردشگران باز کنند.
امامیه افزود: تا کنون درخواست های زیادی از طرف آژانس های ایرانی برای اجرای تور به ژاپن داشتیم، خیلی از آژانس های ایرانی برنامه سفر به ژاپن در شهریورماه امسال را در برنامه خود گذاشته اند و هدفشان این است که از ماه سپتامبر (شهریورماه) شروع کنند. امیدوار هستم سفارت ژاپن در ایران ویزاها را بصورت گروهی صادر کند تا نخستین گروه از گردشگران ایرانی هم بعد از دو سال وقفه به ژاپن سفر کنند.1401/02/24
13:36:21
5.0 / 5
212
تگهای خبر: آزمایش , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری