اخبار فرهنگی هنری روز یكشنبه نهم بهمن ماه:

روز حاشیه ساز ضرغامی، جبلی و رضا کیانیان

روز حاشیه ساز ضرغامی، جبلی و رضا کیانیان

فقط سفر: فقط سفر: یکشنبه نهم بهمنا ماه در حالی سپری شد که عزت الله ضرغامی درباره ی نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری، پیمان جبلی درباره ی وضعیت «خندوانه» و «دورهمی» و رضا کیانیان درباره ی تحریم جشنواره فیلم فجر اظهارات جالبی داشتند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، نشست خبری هفدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر یکشنبه، نهم بهمن ماه در کتاب خانه کتاب در حالی برگزار شد که مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به اینکه «ادبیات هیاهو ندارد» در عین حال از اهالی رسانه خواست که «برایش هیایو درست کنند تا محصول خلوت فردی افراد به متن جامعه بیشتر راه پیدا کند.» همینطور در این جلسه نامزدهای هفدهمین دوره جشنواره بین المللی «شعر فجر» عرضه شدند.
همایش بین المللی اتحادیه تئاتر جهان اسلام بعنوان یکی از بخش های چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بامداد ۹ بهمن ماه در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر راه اندازی شد و چهل و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر، نهمین روز خویش را با اجرای نمایش هایی از شهرهای متعدد و از کشور ارمنستان سپری نمود و از طرفی نمایش هایی که در هشتمین روز از جشنواره تئاتر فجر روی صحنه رفتند، میزبان مدیران و مسئولانی چون سفیر عمان و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شدند.
مدیر فناوری اطلاعات چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر هم در ادامه اعلام نمود که برنامه نمایش جدول سینماهای مردمی بدون مشکل اجرا خواهد شد و در بلیت فروشی سال جاری تعداد بلیت هایی که با هر شماره تلفن همراه می توان خرید هم افزایش پیدا کرده است.

از تقدیر رضا کرم رضایی تا صف های طولانی بلیت فیلم فجر و سکه باران جشنواره شعر فجر
خاطره بازی امروز را با مرور بر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر شروع کردیم، دوره ای از جشنواره که برای رضا کرم رضایی در کنار جمعی دیگر از هنرمندان سرشناس تئاتر، مراسم بزرگداشتی برپا کرد.
در ادامه هم تصاویری از صف علاقه مندان پشت در سینماها برای خرید بلیت های جشنواره فجر منتشر کردیم که در دوره هایی از جشنواره فیلم فجر که اتفاقا حضور فیلمسازان بنام، رقابت را سخت و پر از هیجان می کرد بسیاری از دوستداران سینما از نیمه شب در سرمای بهمن ماه به انتظار می ماندند تا بامداد شود و بتوانند از پشت آن پنجره کوچک گیشه، بلیت فیلم مورد علاقه خویش را تهیه کنند و بعد هم ساعت ها در صف می ماندند داخل بروند و فیلم را تماشا کنند، شور و حالی که به خاطر فروش اینترنتی بلیت ها دیگر خبری از آن نیست.
در قسمت دیگر خاطره بازی با جشنواره های فجر، نگاهی داشتیم به سومین جشنواره شعر فجر که معتقد بود که با نگاه ویژه شاعران مقاومت و پایداری ایران و جهان به فلسطین به خاطر فجایع آن زمان در غزه برگزار می گردد اما برگزیده معرفی کردن غیر رقابتی ۱۱۰ نفر و اهداء چند سکه طلای بهار آزادی به هر کدام سبب شد که از این دوره از جشنواره با وصف سکه باران یاد و به آن انتقادهایی وارد شود.

جشنواره فیلم فجر را تحریم نمی کنم
در رزوهای گذشته فشار برای تحریم جشنواره فیلم فجر از سوی عده ای بر هنرمندان وارد شد، رضا کیانیان اما معتقد است: من جشنواره فیلم فجر را تحریم نمی کنم و معتقدم باید بگذارم کسانی که به جشنواره اعتقاد دارند آنرا برگزار کنند. برخی نمی توانند مخالف خویش را تحمل کنند ولی من می توانم مخالف خویش را تحمل کنم. حتی اگر در قدرت باشم هم می توانم مخالف خویش را تحمل کنم.

اکران فیلمهای روی پرده با شروع جشنواره فجر ادامه دارد؟
خبری هم در رابطه با وضعیت اکران فیلمهای روی پرده با شروع جشنواره فجر داشتیم؛ بر این اساس دبیر شورای صنفی نمایش با بیان اینکه بررسی آئین نامه اکران نوروزی و ۱۴۰۲ در هفته های آینده جدی تر صورت خواهد گرفت، تصریح کرد که فیلمهای درحال اکران همزمان با جشنواره فجر و بعد از آن هم چنان روی پرده باقی می مانند.
همینطور مستند «خانه خاموش» به کارگردانی مشترک فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان موفق به کسب جایزه از بخش مسابقه اصلی جشنواره بین المللی فیلم مستند «فیپاداک» فرانسه شد و اینکه فیلم جدید «آواتار: راه آب» با گذر از «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد»، عنوان چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما را به خود اختصاص داد.

ضرری که فقط به خود هنرمند می رسد
علاوه بر این، عالی رهبری هم در گفت و گویی که خبرنگار موسیقی ایسنا در رابطه با وضعیت تعطیلی کنسرت ها انجام داد، اظهار داشت: «روی صحنه نرفتن هنرمند به ضرر هیچکس نیست، مگر خودش. هنر یک موسیقیدان، روی صحنه نمایان می شود و ممانعت از این حضور تنها به خود هنرمند صدمه می زند. اما بدتر از این که یک هنرمند روی صحنه نرود، تهدید آنها برای روی صحنه رفتن است.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آیین تکریم و معارفه دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: آنچه در حوزه علم و دانش انجام شده در حوزه فرهنگ رخ نداده است. همکاران ما در همه بخش های دولت، اعلام آمادگی کامل برای همکاری با دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی و شخص دبیر دارند که بتوانیم این گامهای مانده را بزودی برداریم و انقلاب اسلامی که انقلابی با خاستگاه اصیل فرهنگی بوده به تحولات مدنظر برسد.
همینطور اعلام گردید که مراسم پنجمین سالروز درگذشت رضا مقدسی ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور وزیر ارشاد برگزار و از نشان «رضا مقدسی» برای معرفی و تقدیر از روزنامه نگاران تراز انقلاب اسلامی، رونمایی می شود.

«خندوانه» و «دورهمی» فعلاً برنمی گردند
پیمان جبلی هم در این روز دباره موضع اخیر خود در برابر «وی اودی ها»، نزول سطح کیفی سریال های تلویزیون، حل مشکل سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی و سرنوشت «خندوانه» و «دورهمی» اظهار نظر کرد. او تصریح کرد که صداوسیما در مقابل شبکه نمایش خانگی نایستاده و برنامه هایی مثل «دورهمی» و «خندوانه» هم فعلاً در اولویت تولید نیستند.

ضرغامی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی شود
در ادامه اظهارات حاشیه ساز و واکنش برانگیز عزت الله ضرغامی در ایام اخیر، او متنی را در فضای مجازی در پاسخ به همه آن حاشیه ها منتشر نمود و در عین حال که حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۸ را رد کرد، نوشت: «کسی گمان نکند که می تواند زودتر از این هشت سال، آلترناتیو باشد. «هرکس تحریک می شود نگاه نکند» هم مرّ صریح دستورات شرعی و موضع امام خمینی (ره) است. راهی جز گفتگو نداریم. عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم نباید اینقدر هزینه داشته باشد. مردم را نسبت به دین خدا بدبین نکنیم.»

ثبت ۳ اثرِ در خطر در میراث جهانی و تخریب چهره دژ ۲۰۰۰ ساله تهران
همینطور در جریان هجدهمین نشست فوق العاده کمیته میراث جهانی یونسکو، سه محوطه در کشورهای اکراین، یمن و لبنان همزمان در دو لیست «میراث جهانی» و «میراث در خطر» ثبت شدند و جامعه باستان شناسانی ایران به شیوه مرمت دژ دو هزار ساله «رَشکان» در شهرری تهران اعتراض کرد و نسبت به آنچه بر میراث فرهنگی و تمدنی کشور می گذرد، اخطار داد.
نشست خبری جشنواره ملی تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی هم یکشنبه برگزار شد؛ در این جلسه عنوان شد که این جشنواره اواخر بهمن ماه در شهر یزد برگزار می شود، درحالی که نزدیک به سه هزار اثر به آن فرستاده شده است. برگزارکنندگان این جشنواره اعتقاد دارند که محصولات دریافت شده نه تنها به حفظ و احیای میراث فرهنگی منجر خواهد شد که سواد مردم را بالا می برد.
دست آخر اینکه در این گزارش می توانید امن ترین و خطرناک ترین شهرها را برای سفر بشناسید.

منبع:

1401/11/10
09:26:54
5.0 / 5
203
تگهای خبر: اینترنت , ثبت , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری